Açık mutfak modelleri neler?
Açık mutfak modelleri neler?

Açık mutfak diğer adıyla Amerikan mutfak kavramının hayatımıza girmesi çok eski tarihlere dayanmıyor. Esasında bizim mutfak kültürümüzde yer almayan açık mutfaklar pratikliği ile toplumumuza kısa süre içerisinde kendini sevdirdi.  Yine de bu tip mutfakların kullanıcı dostu olmasının birkaç temel kıstası bulunmaktadır. Bunların ilki dizayn, ikincisi kullanışlılık, üçüncüsü de yeterli havalandırma şartlarının bulunması olarak sayılabilir.

Açık mutfaklar kullanışlı mı?
Açık mutfaklar kullanışlı mı?

Açık Mutfaklarda Kullanışlılık İlkeleri 

“Açık mutfaklar kullanışlı mı?” sorusunun temel cevabına bu başlıkta değineceğiz. Kullanışlılık biraz subjektif bir kavram olmasına rağmen genel hatlarıyla çoğumuz belirli ilkelerde anlaşabiliriz. Öncelikle açık ya da kapalı her mutfakta yeterli dolap bulunmalıdır.

Dolapların konumlanışı bir mantık çerçevesinde, yerden maksimum tasarruf, ulaşımda maksimum kolaylık, hijyen standartlarında da maksimumu yakalamakla başlayan kullanışlılık, ışıklandırma gibi diğer subjektif şartlarla devam eder.  Her şekilde kullanıcı dostu bir mutfakta bulunması gerekenler yeterli çalışma alanı, yeterli ışıklandırma ve yeterli dolaplardan oluşmalıdır.

Açık Mutfaklarda Dizayn 

Açık mutfak modelleri arasında kimileri diğerlerinden bariz bir farkla ayrılır. Basit bir öğrenci apartlarında kullanılan açık mutfaklar genellikle alandan tasarruf etme çabasıyla kendini gösterirken bir lüks ev içerisinde konumlandırılan açık mutfaklar ise kullanıcının daha pratik yaşamasını hedefler.

Bu tip mutfakların dizaynları da standart dizaynları andırsa da fazladan bir bar ya da ortaya konumlandırılan tezgah üstüne yerleştirilen ışıklar ve etrafındaki bar tabureleri ile çok şık bir görünüm oluşturabilir. Tezgah üstünde sürekli kullanım açısında hoş görüntülü bir kaliteli ve lüks kettle ise görüntüyü taçlandırabilir.

Dekoratif mutfaklar için Ews kettle
Dekoratif mutfaklar için Ews kettle

Açık Mutfaklarda Havalandırma 

Yaşam alanlarıyla iç içe bir mutfağın en temel sorunu yemek kokularının yaşam alanlarına sirayet etmesidir. Kuşkusuz bu sorunu birkaç önlemle çok rahat aşabiliriz. Güçlü ve temiz bir aspiratör, doğru yere konumlandırılmış yeterli sayıdaki pencerelerle yaşam alanlarında maksimum ferahlığı sağlayabiliriz. Ancak bunun tam anlamıyla sağlanabilmesi için yaşam alanında da yeterli havalandırma imkanının bulunması şarttır.

Diğer yandan bu tip mutfakların havalandırma disiplininde olmazsa olmaz bir diğer esas ise tavan yüksekliğidir. Basık tavanlı bir evde yaşamayı kimse istemez. Ancak bu tip mutfakların olduğu evlerde basık tavan büyük bir dezavantaja neden olacaktır.

Sonuç Olarak

Dizayn ve havalandırma prensiplerinin kullanışlılık ilkeleriyle birleştirildiği bir açık mutfak muhteşem bir konfor sağlayabilir. Ancak bu yöndeki bir tasarımın ürünü olmayan mutfaklarda kullanıcı için kötü bir tecrübe yaratacaktır. Bu yüzden açık mutfak sevenlerin bu temel ilkelere uyumlu bir seçim yapması son derece önem arz edecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here