Ahşap Mutfak Modellerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Ahşap Mutfak Modellerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mutfak eşyası tasarımları konusunda pek çok dikkat edilmesi gereken nokta vardır. Mutfağınızda yansıtmak istediğiniz görüntü için dolapların ve tezgahın dokusu rol oynamaktadır. Aslında seçeceğiniz malzeme ile mutfak dekorunun temasını belirlemiş oluyorsunuz.

Mutfak Eşyası Tasarımları
Mutfak Eşyası Tasarımları

Ahşap mutfak dekorasyonu bu aşamada ilk akla gelen seçeneklerden birisi oluyor. Fakat ahşabın kullanımı ve bakımının özen gerektirdiği gerçeği mutfaklarda ahşap tercih etme konusunda kuşku oluşturuyor. Ahşap dekorasyonlar her zaman doğal ve sıcak bir görüntü oluşturur. Ahşap ile mutfak gereçleri renkli olan tercihler yapıldığı takdirde çok hoş bir görüntü yakalamak mümkün hale geliyor. Aynı zamanda ahşabın taş renginin tonları ve beyaz ile kombini de dinlendirici bir görüntü oluşturuyor. Artık teknik problemleri ortadan kaldıran ahşap tasarımlar üretiliyor. Bunlar sayesinde suya dayanıklı ve sıcağa dayanıklı hale gelen ahşap tezgahlar meydana geliyor.

Ahşap Mutfak Dekorasyonu
Ahşap Mutfak Dekorasyonu

Masif Tercihler Yapmak

Kurulumu ve tasarımı kolay olan bu ahşaplar mutfağınızın şekline göre kestirilip kısa sürede kullanılabilir hale getiriliyor. Mutfağınızın şeklinin kullanışsız olması durumunda, özel olarak yaptıracağınız ahşap tezgahlar sayesinde istediğiniz görüntüye ulaşabiliyorsunuz. Bazı kurulum aşamalarının ardından, vernikleme gibi, kullanıma hazır bir tezgâha kısa sürede sahip olabiliyorsunuz. Bu noktada dikkat etmeniz gerek şey, marangozun ahşap tezgahlar konusunda uzman olması gerektiğidir

Mutfak Gereçleri Renkli
Mutfak Gereçleri Renkli Tercihler

Temizlik İşlemleri Nasıl Yapılır?

Ahşabı aşırı suya maruz bırakmadan temizlemeniz gerekmektedir. Fazla ıslak olmayan bir bez yardımı ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ahşap zemini zedeleyebilecek herhangi bir cisim ile temizlememelisiniz. Sürtme işlemi yapmamalısınız, bu işlem ahşabın rengini soldurabilir ve dokusunu bozabilir. Kullanacağınız deterjanların aşındırıcı ve renk soldurucu özellikleri olmaması gerekmektedir. Doğal yollardan sirke ve karbonat gibi temizlik maddeleri tercih edebilirsiniz. Pek çok çeşidi olan bitkisel deterjanlardan da kullanabilirsiniz. Belirli zaman aralıklarında zımpara, yağ ve sünger aracılığı ile bakım işleminin uygulanması gerekmektedir. Zımpara ile zarar vermeden ahşap tezgahın pürüzlerini zımparalıyorsunuz ardından da süngere döktüğünüz yağı ahşap tezgâha uyguluyorsunuz ve ahşap tezgâhı kuramaya bırakıyorsunuz. Ahşabın bakıma ihtiyacı olduğu zamanı, renginden ve elinizi yüzeyde gezdirdiğinizde bozulmuş dokusundan anlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here