Ahşap tabanlar vakitle parlaklığını kaybederek eski bir görünüm oluşturuyor. Parkelerinizi kendiniz parlatmak istiyorsanız bunu marketlerde satılan birkaç eseri temin ederek çarçabuk yapabilirsiniz. Ahşap zemininizin parlamasını sağlayacak formülleri içeriğimizde sıraladık…

Su bazlı silikon cila 

Ahşap yerinizi yeterlice süpürdükten sonra silin.Temiz bir bez kesimini ıslatın ve üzerine biraz cila sürün. Kabarcık oluşmamasına itina göstererek, cilayı ahşap yer üzerine ince bir katman halinde uygulayın. Cila kuruduğunda, yeri pak bir havlu yardımıyla parlatın. Yeterlice kuruduğundan emin olduğunuz tabana bir kat daha cila atın.

Mum macun 

Mum macunu uygulamadan evvel tabanı süpürün ve düzgünce temizleyin. Silinen yer kuruduktan sonra, yumuşak pamuklu bir havluyu ıslatın. Mum macunun üzerindeki talimatları takip ederek, yere biraz uygulayın. Kurumasını bekleyin, akabinde pak bir havlu ile parlatın. Yer biraz bulanık görünmeye başladıysa bu mum macunun kuruduğu manasına gelir.

Sıvı balmumu ve yağ 

Yeri uygunca temizleyerek toz ve kirlerden arındırın. Yumuşak bir pamuklu bezi sıvı balmumuyla ıslatın ve yere düzgün bir formda yayın. Kuruduğunda cilalayın. Yerde yalnızca vernik kaldığını fark ettiğinizde süreç tamamlanmış demektir.

Terebentin ve balmumu 

Konut üretimi bir eser kullanmak istiyorsanız, ahşabı temizleyen ve parlatan yağlı bir dokuya sahip iki bileşen olan balmumu ve terebentin kullanabilirsiniz. Ahşap zeminlerinizi parlatmak için kullanacağınız, ziyanlı kimyasallar içermeyen bu karışımla ahşap parkelerinizin yanı sıra rengi soluklaşmış mobilyalarınızı da parlatabilirsiniz.

Gereçler:

1/4 bardak rendelenmiş balmumu (50 gr), 1/2 bardak terebentin (62 ml). Rendelenmiş balmumu ısıya sağlam bir kap içine dökün ve benmari yolu eritin. Sıvı hal almaya başladığında tahta bir kaşık ile karıştırın ve içerisine yavaş yavaş terebentin ekleyin. Homojen bir karışım elde edene kadar karıştırın ve ocağı kapatın.Oda sıcaklığına soğumaya bırakın ve kapağı kapalı bir kapta saklayın. Not: Terebentin kokusu sizi rahatsız ederse, içerisine bir ölçü esansiyel yağ ek edebilirsiniz. Ahşap tabanın yüzeyini temizleyin ve gerekli ölçüde balmumu uygulayın. Parlayana kadar bir mikrofiber bez ile yayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here