Balkon Çiçek Düzenlemesi Nasıl Yapılır?
Balkon Çiçek Düzenlemesi Nasıl Yapılır?

Şehir hayatı yaşayan ancak yeşilden vazgeçemeyenler için evlerin balkonları adeta bir sığınak oluyor. Balkon çiçekleri ile süslenen yaşam alanları sayesinde doğa hasreti bir nebze de olsa giderilebiliyor. Siz de yapacağınız ufak dokunuşlarla balkonlarınızı evinizin vazgeçilmez bir bölümü haline getirebilirsiniz. Birbirinden hoş balkon saksıları bu yolculukta en büyük yardımcınız olacak.

Balkon Saksıları
Balkon Saksıları

Balkona Göre Saksı

Yol haritanızı hazırlarken balkonunuzun büyüklüğü ve çiçek tercihleriniz başrolde olmalı. Eğer oldukça büyük bir balkona sahipseniz saksı çiçek çeşitleri sayesinde her köşede farklı bir renge yer verebilirsiniz. Doğallıktan yanaysanız taş saksıları kullanabilir, modern görünümü seviyorsanız ayaklı çoklu saksı seçebilirsiniz. Hoş oturma grupları ile süslediğiniz yaşam alanınızdan kışın da faydalanmak istiyorsanız cam balkon yaptırabilir ve bir kış bahçesine sahip olabilirsiniz. Balkonunuz dar ise asma saksılar imdadınıza yetişecektir. Özellikle sarkan çiçekler asma saksılarda muhteşem görünüşleriyle sizi büyüleyecektir. Asma saksılara alternatif olarak da balkon demirine tutunan tip saksılarla yaşam alanınızı daraltmadan saksı çiçeği büyütebilirsiniz.

2'li Sarı Siyah Yatay Saksı
2’li Sarı Siyah Yatay Saksı

Peki, Hangi Çiçek?

Hangi balkon çiçekleri seçimim olmalı diyorsanız öncelik her zaman sardunyada. Kırmızısı, pembesi, beyazı, ebrulisi… Her biri birbirinden güzel sardunyalar hem nazlı değildir hem de rengarenk çiçekleri ile evinizde görsel bir şölen yaşatacaktır. Hercai menekşe renk renk çiçekleri ile dört mevsim size arkadaşlık ederken krizantem, camgüzeli, küpeli, petunya, begonya ve karanfil gibi renkli çiçekler içinize doğanın enerjisini taşıyacaktır. Eğer çok ilgi isteyen çiçekler bana göre değil diyenlerdenseniz melisa, begonvil gibi daha güçlü bitkileri tercih edebilirsiniz. Balkonunuzda minyatür ağaçlar da yetiştirebilir, orman havasını şehrin göbeğinde içinize çekebilirsiniz.

Balkon Çiçekleri
Balkon Çiçeklerinden Begonya

Bostan mı? Neden Olmasın!

Bu seçeneklerin yanı sıra balkonunuzu minik bir bostana çevirebilirsiniz. Saksılarınızı biraz daha büyük seçerek maydanoz, nane, dereotu, domates, patlıcan, biber gibi ot ve sebzeleri kendi elinizle büyütebilirsiniz. Hem de böylece pek çok sebzeye sağlıklı ve hormonsuz olarak erişme şansı yakalarsınız. Ama şunu da söyleyelim; bitkilerin dilinden anlamazsanız ya da anlamaya çalışmazsanız başarıya ulaşmanız pek de kolay olmayacaktır. Ancak biraz sabır biraz da emek verirseniz size dünyanın en güzel manzarasını sunacaklarından hiç şüpheniz olmasın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here