Bitkiler Salon Dekorasyonunda Nasıl Yer Bulmalı? 
Bitkiler Salon Dekorasyonunda Nasıl Yer Bulmalı? 

Salon dekorasyonunda bitki yaşam alanınıza nefes aldıracak önemli bir detaydır. Evinizin en çok zaman geçirdiğiniz ve misafirlerinizi ağırladığınız alanda hem tarzınızı yansıtmak hem de doğanın küç ük dokunuşları ile günün stresinden arınmak için ev içi bitki kullanmak dekorasyon açısından oldukça doğru bir seçimdir. Evde beslenecek bitkiler seçilirken dekorasyona, yaşam tarzınıza ve elbette bitkilerin yaşam şartlarına dikkat edilmelidir. Bu kriterlere uymayan bir bitki olması gerektiği görüntüyü sağlayamadığı için dekorasyonda istenilen etkiyi yaratmayacaktır.

Yaşam Tarzına Göre Bitki Seçimi

Yaşam tarzınız ve ev koşullarınız bitki seçmenizde ve seçtiğiniz bitkiden beklenilen etkiyi almanızda çok önemli bir etkendir. Minimalist bir yaşam tarzına sahip birinin evinde sürekli yaprak döken bir bitki dekorasyona uymazken, sık sık iş seyahatlerine giden birinin evinde çok ilgi isteyen bir bitki yetiştirmesi de pek olanaklı bir durum değildir. Bu sebeple salonunuza seçeceğiniz bitkinin ihtiyaçlarını bilmeniz ve buna göre seçim yapmanız önemlidir.

Salon dekorasyonunda bitki 
Salon dekorasyonunda bitki

Dekorasyonun Bir Parçası: Saksı Seçimi

Seçtiğiniz bitki kadar seçtiğiniz saksının da salon dekorasyonunuza uyması önemlidir. Şık bir saksı doğanın bir parçası ile salon dekorasyonunuz arasında iyi bir köprü görevi görür. Böylelikle bitkinizle salonunuz birbirini bütünler. Klasik ya da minimalist her dekorasyona hoş bir şıklık katan kaktüsler için bu saksılar oldukça uygun. Modern çizgileri ve evinize şıklık katacak altın rengi detaylarıyla salonunuza çok yakışacaklar.

En Çok Tercih Edilen 5 Salon Bitkisi ve Bakım İpuçları

1- Menekşe

Klasik dekorasyon anlayışıyla uyum içinde olan bu bitkinin birçok farklı renkte çiçek açan cinsi bulunur. Bol güneşi seven menekşe yoğun bir ilgi ve özene ihtiyaç duyar. Susuzluğa pek dayanamayan menekşe, sularken yapraklarına su temas etmemesine dikkat edilmesi gereken bir bitkidir.

2- Ev Palmiyesi

Klasikten minimale birçok dekorasyona uyum sağlayabilen bu bitki doğru bakım ve yeterli saksı büyüklüğü ile 2 metreye kadar büyüyebilir. Direkt güneş almayan ancak doğal ışığı seven ev palmiyesini yazın haftada 2-3, kışın ise haftada 1 kere sulamanız yeterlidir.

Ev Palmiyesi
Ev Palmiyesi

3- Aloe Vera

Yapraklarındaki jeli ile sağlığınıza ve güzelliğinize de hitap eden bu bitkinin büyümesi biraz yavaş olsa da bakımı oldukça kolaydır. Direkt güneşe maruz kalmayacağı ancak doğal ışıklı ve hava sirkülasyonunun iyi olduğu bir köşe seçmeniz ve yazın haftada 1 kez, kışın ise ayda 1 kez sulamanız yeterlidir.

4- Orkide

Bakımı oldukça detaylı olan orkideler en az 18, en çok 29 derece sıcaklığı severler. Yarı filtrelenmiş ışığa ihtiyaç duyan orkidenin yaprakları güneşten ısınmayacak kadar güneşe maruz kalmalıdır. Su ihtiyacı ise iklimden iklime değişse de genelde haftada 2 kez, en az bir gün dinlenmiş, klorsuz ve oda sıcaklığında su ile 15 dakikalık daldırma banyoları şeklinde karşılanmalıdır. Toprağı ise bu türe özgü özel karışımlı ve taze hazırlanmış toprak olmalıdır.

5- Kaktüsler

Minimalist dekorasyon tarzına harika uyum sağlayan bu bitkiler oldukça dayanıklıdır. Aslen çöl bitkisi olan kaktüsler az su ihtiyacı ve bol güneş alan bir yerde sizi üzmeden güzelliklerini sergilerler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here