Covid-19’un hayatımıza girmesi nedeniyle çoğumuz artık iş hayatımızı konutumuza taşıdık. Vaktinizin büyük bir kısmını geçirdiğiniz bu köşenin motivasyonunuzu artırması çok değerli. Ferah, sistemli, içinizi karartmayacak elhasıl size özel bir çalışma masası için birtakım tekliflerimiz olacak. İşte çalışma masasını eğlenceli bir hale sokmanın yolları!

Kullanılmayan eşyaları ortadan kaldırın

Gün içinde çok sık kullanmadığınız fazla eşyaları masanızda tutmayın. Onun yerine çekmecelerinize yerleştirin. Elinizin altında daima gereksiz objelerin olması sizi gün içinde yorabilir. Kullanacağınız eşyaları da birebir halde masanın bir köşesine sıralayın.

Işıklandırmalar

Çalışma odanız gün ışığını almanızı engelliyor ve şevkinizi engelliyor mu? Birbirinden hoş ışıklandırma sistemleri, lambader ve abajurlarla odanızı canlandırabilir, veriminizi artırabilirsiniz. Bu sayede kendinizi daha güzel hissedebileceğiniz bir çalışma masasına sahip olursunuz, günün hangi diliminde olduğunuzun da bir kıymetli kalmaz.

Evrakları kategorilere ayırın

Çabucak her yerde bulabileceğiniz dosyalıklarla ya da kendi tasarımlarınız olan düzenleyicilerle notlarınızı sınıflandırın. Evrakların üzerine ayrıyeten içeriği hakkında notlar yapıştırmayı da unutmayın. Böylece hem dağınıklığı ortadan kaldırırsınız hem de aradığınızı kolaylıkla bulabilirsiniz.

Renkli not defterleri alın

Başka tüm aksesuarların bilakis notlarınızı yapıştırabileceğiniz ya da not alabileceğiniz renkli kâğıt ve defterler satın alın. Renkler yapmanız gerekenler konusunda size yol gösterir. Ayrıyeten yapacaklarınızı sıraya koyarsanız daha fazla baş yormanıza gerek kalmaz.

Masanızı güzelleştirin

Çalışma masası demek tıpkı vakitte sizin özel alanınız demektir. Kendinizi bulunduğunuz yere ilişkin hissetmeniz için sizi yansıtan nesnelere gereksiniminiz vardır. Sevdiklerinize ilişkin bir çerçeve, çok sevdiğiniz bir masa saati, kalemlikler masanızı güzelleştirir ve sizi oraya ilişkin hissettirir.

Renk seçimine dikkat edin

Hayatın her köşesinde olduğu üzere çalışma alanınızda da renklerin gerçek kombinasyonuna muhtaçlığımız vardır. Hangi renkleri bir ortada kullanmanız gerektiğini bilirseniz gün içinde gücünüz o kadar yüksek olur. Örneğin mavi ve yeşil renkleri çalışma alanınızda huzurlu bir hava katmaya yardımcı olacaktır. Yeşil tıpkı vakitte dikkatinizi arttırır, daha verimli bir gün geçirmenizi sağlayabilir. Bunun yanında kırmızı ve sarı tonları gücünüzü yükseltir.

Masanızdan taze çiçekleri eksik etmeyin

Mis kokulu çiçekler, radyasyonu engellemeye yardımcı olan kaktüsler ve gücünüzü yükseltecek bitkileri yanınızdan eksik etmeyin. Pak hava ve taze kokular en sıkıldığınız anlarda imdadınıza yetişecektir.

Haftanın günlerinin olduğu düzenleyiciler alın

Her gün ne yapacağınızı gösteren tercihen şeffaf düzenleyiciler alın. Bu biçimde daha fazla karışıklığı önler, daha sistemli çalışabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here