Çocuk odası tasarımları
Çocuk odası tasarımları

Çocuk odası dekoru hem göz zevki için hem de çocuk gelişimi için çok önemlidir. Çocuk ve genç odası tasarımları çocuğunuzun ruh halini ve hareketliliğini etkiler. Çocuğunuza enerjisini atacak alanlar yaratmalısınız.

Mobilya Seçimi

Öncelikle mobilya seçiminizi yapmalı ve odanın kalan bölümünü mobilyanıza göre dekore etmelisiniz. Çocuk mobilya modelleri çok çeşitli ve haliyle akıl karıştırıcıdır. Cinsiyete göre tercih edebileceğiniz modeller olduğu gibi, unisex modeller de mevcuttur. Bu konu tamamen zevkinize kalmış.

Çocuk mobilya modelleri
Çocuk mobilya modelleri

Mağazada şıklığına, tarzına hayran olup aldığınız mobilyadan eve geldiğinizde pişman olmamanız için, mutlaka hangi eşyayı nereye koyacağınızı planlayarak mağazaya gitmelisiniz. Odanın boş halinde ölçüleri alıp, planınızı yaptıktan sonra yola koyulabilirsiniz.

Perde ve Halılarda Uyum

Mobilyalarımızı seçtik, peki halı ve perdeleri nasıl seçeceğiz? Öncelikle karmaşık bir oda tasarlamanızı önermiyoruz. Ne kadar uyumlu ve sade bir oda olursa, o kadar sakin bir ortam oluşur.

Mobilyalarınız beyaz renk ise halı ve perdeleri dilediğiniz renkte seçebilirsiniz. Ancak mobilyalarda renkler ve hareketler mevcutsa, uyumlu bir renk tercih etmelisiniz. Uyumlu bir renk ama kesinlikle aynı renk, aynı ton değil. Aynı rengin açık-koyu farklı tonlarıyla kombin oluşturulabilir. Ancak tamamen aynı renk bir oda boğucu olacak ve çocuğunuz burada vakit geçirmekten hoşlanmayacaktır.

Tasarımda Fark Yaratmak İçin: Duvarlar

Sıra geldi duvar dekoruna. Duvar kâğıdı mı kullanmalı, hangi renk boyamalı, çeşitli dekorlarla süslemeli mi? Mobilyalar, halı ve perdeden sadece birinde hareket varsa duvarlarınıza uyumlu bir duvar kâğıdı yakışacaktır. Odanın renklerinde güzel bir desen veya çocuğunuzun sevdiği bir kahramanı yine odanın renklerine uyumlu olacak şekilde tercih edebilirsiniz.

Eğlenceli Detaylar: Avizeler

Avize seçimi önemlidir. Seçeceğiniz renkli avize modelleri hem şık bir detay vermeli hem de iyi bir aydınlatma sağlamalıdır. Avize çok kapalı olup odaya gelen ışığı kısıtlamamalıdır. Bez avizelerin toz tutucu olması çocuğunuzun alerjik reaksiyon göstermesine sebep olabilir. Renk ve model seçimi yine oda renklerine, hareketlerine uyumlu olmalıdır. Çizgi roman kahramanlarının resimlerini taşıyan avizeleri ancak tek bir yerde hareket varsa, aynı kahraman olması şartıyla öneriyoruz.

Genç odası tasarımları için Ews avize
Genç odası tasarımları için Ews avize

Özet 1: Yazımızda sizler için çocuk odası tasarımlarını derledik. Yazımızda da belirttiğimiz gibi; çocuk odası dekoru için en önemli konu karmaşıklıktan uzak durmak olmalıdır. Aynı tonlarda bir tasarım, mümkünse tek bir nokta veya iki noktada hareket katmak çok şık bir oda oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Böylelikle çocuğunuzun vakit geçirmekten hoşlanacağı bir oda tasarlayabilirsiniz. Bunun için, çocuk mobilya modelleri seçeneklerinden birini seçip odanın bir köşesinde oyun alanı da hazırlayabilirsiniz. Çocuk

Özet 2: Yazımızda sizlere, çocuk odası tasarımları için çizgi roman karakterlerinin kullanımından bahsettik. Çocuklarınız çok isteyebilir ancak siz çocuk odası dekoru yaparken çizgi roman karakterlerini kullanırken çok dikkatli olmalısınız. Çocuk mobilya modellerinden biri seçerken hem duvar kâğıdı hem halı hem de avizede, üstelik farklı farklı kahramanlar oldukça karmaşık bir odaya sebep olur. Yine sadece bir veya iki noktada karakter kullanımını tavsiye ederiz. Odanın zaten pek çok yerinde oyuncaklar olacağını unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here