Çocuk Odalarında Mutlaka Bulunması Gereken Mobilyalar
Çocuk Odalarında Mutlaka Bulunması Gereken Mobilyalar

Bir çocuğun kendi kişisel odasının varlığı ve dekorasyonu çocuğun gelişimi açısından oldukça önemlidir. Her çocuk yalnız kalmak istediği bir odası olsun ister. Oyunlar oynayabileceği, resim çizip kitap okuyabileceği, hayal gücünü genişleten bir ortamın olması çocuğu olumlu yönde etkiler. Bu nedenle çocuk yatak odası takımı ve planlaması ebeveynleri yakından ilgilendiren bir konudur. Burada en önemli nokta çocuğun fikrinin alınmasıdır.

Aksi takdirde çocuk kendi odasında sevmediği renkleri veya çizgi film kahramanlarını görünce mutsuz olabilir. Her ne kadar ebeveynler çocuğun hayallerindeki odayı tamamen tasarlayamazlarsa da dikkat etmesi gereken bazı ince noktalar var. Çocuğun kendi yaptığı resimlerle duvarı süslemek, harika bir lamba seçimi, minik güzel çoçuk odası aksesuarlari çocuğu mutlu edebilir. Çocuk odasına bulunması gereken mobilyaları inceleyecek olursak;

Çocuk Odası Aksesuarları
Çocuk Odası Aksesuarları

Çalışma Masası

Bir çocuğun olmazsa olmazı olan çalışma masası, çocuğun eğitimi ve gelişimi için oldukça önemlidir. Çeşitli bilimsel araştırmalar gösteriyor ki çalışma masasının varlığı ders çalışma isteği oluşturuyor. Aynı zamanda çocuk verimli bir şekilde ders çalışabilmek için sessiz bir ortama ihtiyaç duyar. Bu da çalışma masasının başlıca ihtiyaç olduğunu gösterir.

Yatak

Uyku en önemli temel ihtiyaçlardan biridir. Bir çocuğun iyi uyuması demek daha çabuk büyümesi ve daha kolay öğrenmesi demektir. Uzmanlar çocuk için uykunun önemini sürekli dile getirirler. Çoçuk odası takımı modelleri arasında yatak ve renkli başlıkları dikkat çeker. Çocuk severek seçtiği bir yatak ve yatak örtüsü takımı ile daha iyi bir uyku çeker.

Çocuk Odası Takımı Modelleri
Çocuk Odası Takımı Modelleri

Gardırop

Çocuğun giysilerini rahatça yerleştirebileceği bir gardırop, çocuk yatak odasının olmazsa olmazlarındandır. Büyüme ve gelim döneminde olan çocukların kıyafetleri sık değişmektedir. Bu nedenle seçilen gardırobun genişliğine dikkat edilmelidir. Aynı zamanda çocukların kişisel eşyalarını(tarak, toka, havlular vs.) da saklayabilecekleri raflı bir gardırop oldukça kullanışlı olabilir. Dolayısıyla bir gardırobun varlığı odanın düzeni açısından, çocuk odası takımları içinde olması gereken mobilyalardandır.

Çocuk Odası Takımları
Çocuk Odası Takımları

Kütüphane

Çocuğu kitap okumaya teşvik etmek, hayal gücünü genişletmesini, yararlı bir birey olabilmesini, kendisine ve toplumuna faydalı işler yapabilmesini sağlar. Çocuğun odasında bir kütüphanenin varlığı çocuğun gelişimine katkıda bulunur. Maddi açıdan düşünüldüğünde çok da lüks bir dolap olmasına gerek yok. Çocuğun en sevdiği hikâyelerini ve oyuncaklarını, ders kitaplarını yerleştirebileceği bir dolap yeterli olacaktır. Bu çocuğun motivasyonunu da arttıracağı gibi derslerde olan başarısını da olumlu etkileyecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here