Çocuk Odası Aydınlatması Nasıl Yapılır?
Çocuk Odası Aydınlatması Nasıl Yapılır?

Oda dizayn ederken belki de en çok dikkat edilmesi gereken nokta çocuk odasıdır. Çocuk odasında kullanılan Çocuk odası avizeleri, dolaplar ya da gerekli diğer eşyalar çocuğa zarar vermeyecek şekilde seçilmelidir. Ayrıca çocuk odalarında yer alan aydınlatmalar çocuğun göz sağlığını bozmaması için çok parlak veya çok loş olmamalıdır.

Çocuk Odası İçin Avize Önerileri

Çocuk odası avizeleri için genelde şık ve sade avizeler kullanmanız önerilir. Bunun sebebi parlak renklerin çocuklar için dikkat dağıtıcı olmasına dayanır. Ayrıca avize yerine modern lambeder kullanarak da çocuk odası için aydınlatma sağlayabilirsiniz. Çocuk odasında kullanılacak avize renklerinin gri, krem, açık mor gibi renklerde olması çocuğun göz sağlığı için önem arz eder.

Çocuk Odası Avizeleri
Çocuk Odası Avizeleri

Çocuk Odası Aydınlatması İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuk odası aydınlatmasında ışığın ortamı yeteri kadar aydınlattığına çok dikkat edilmelidir. Bunun sebebi çocukların karanlık ve aydınlık arası görme duyularının yetişkinlerden daha hassas olmasıdır. Yani seçeceğiniz aydınlatma türü odalının tamamını eşit şekilde aydınlatmalı. Eğer seçtiğiniz avize odayı yeteri kadar aydınlatmıyorsa odanın karanlık yerlerine lamba veya lambederler ile ışık takviyesinde bulunabilirsiniz.

Modern Lambader
Çocuk Odası Aydınlatması İçin Modern Lambader Kullanılabilir.

Çocuk Odaları İçin Aydınlatma Önerileri

Bebek odası lambası yapımı oldukça meşakkatli bir iştir. Işığın aydınlatma oranına, kullanılan lamba veya avizenin sağlamlığına, avize veya lambanın çocuğa zarar vermeyecek şekilde yerleştirilmesine dikkat edilmelidir. Ayrıca avize seçimi yapılırken oldukça dikkat edilmelidir.

Bebek Odası Lambası Yapılışı
Bebek Odası Lambası Yapılışı Nasıl Olur?

Çocuk Odası Aydınlatması İçin Hangi Renkler Kullanılmalı?

Çocuk odalarında özellikle aydınlatma için parlak ve göz alıcı renkler kullanılmalıdır. Bunun yerine daha sade ve göz yormayan renkler kullanılması çocuk odaları için daha uygundur. Ayrıca seçilen aydınlatma ürününü de parlak renklere sahip olmaması tavsiye edilir. Bunun yanı sıra renkli gece lambaları ve avizeler odalar için kullanılabilir.

Avize rengi olarak krem, gri ve beyaz tonlarının tercih edilmesi hem odaya güzel bir görünüm hem de çocuklara sağlıklı bir vakit geçirme alanı sağlar. Bunun yanı sıra kullanılan ışık rengi de beyaz veya sarı dışında bir renk olmamalıdır. Ancak gece lambası olarak farklı renklerde ışık kaynağı kullanılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here