Dar Salonlar İçin Dekorasyon Önerileri
Dar Salonlar İçin Dekorasyon Önerileri

Salonlar misafirlerin ağırlandığı alanlardır. Bu sebeple salon dekorasyonunuz sizin hakkınızda misafirlerinize ipucu vermektedir. Fakat herkesin salonu ne yazık ki kataloglardan görülen ferah salonlardan değildir. Hal böyle olunca da dar salon için dekorasyon bir problem haline gelmektedir. Bu yazıda dar salonlar için dekorasyon önerileri ve ipuçlarına değinilecektir.

Dar Salon İçin Dekorasyon
Dar Salon İçin Dekorasyon

İşlevsel Ürünler Tercih Edin

Dar salonlarda öncelikli değinilecek nokta duvar ve yer rengi seçimidir. Renkler ne kadar açık olursa salonunuz o kadar ferah gözükür. Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise mobilya seçimidir. Mobilya seçiminde az mobilya seçmeli fakat bunların işlevsel ve katlanabilir özelliklerde olmasına dikkat etmelisiniz. Böylece mobilyalarınız fazla alan kaplayarak mekânı daraltmayacaktır. Dar salonlar için koltuk seçiminde mutlaka öncesinde ölçü alıp satın almalısınız. Ergonomik tasarımlı koltuklar mekânı daraltmadan kullanmanıza yardımcı olacaktır.

Koltukları Açık Renklerden Tercih Edin

Dar salonlarda köşe grupları kurtarıcı olan bir diğer mobilya grubudur. Koltuk seçimlerinde de açık tonlar tercih etmek dar olan mekânınızı ferah göstermeye yardımcı olacaktır. TV ünitesi seçimi de mümkünse duvara monte edilebilen cinsten olmalıdır. Böylece zaten dar olan alanınızda yer açabileceksiniz.

Dar Salon İçin Açık Renkli Mobilyalar
Dar Salon İçin Açık Renkli Mobilyalar

İmza Aksesuar Kullanımıyla Kalabalığın Önüne Geçin

Aksesuar kullanımına da dikkat etmelisiniz, fazla aksesuar kullanımı dar olan salonunuzu kalabalık göstererek iyice daraltacaktır. Bu sebeple orta sehpanızda imza olacak bir aksesuar kullanabilirsiniz. Cam süs eşyası da bu imza aksesuarlardan biridir. Aksesuarın yanı sıra fazla dolap kalabalığına yol açmadan rafları duvarlarınızda konumlandırarak hem depolama alanı yaratırsınız hem de boş duvarları değerlendirmiş olursunuz.

Ayna İle Geniş Salonlar Yaratın

Dar salonlar için dekorasyon önerileri arasında bir başka nokta ise perdelerdir. Perdeler evin temel dekorunu oluşturmada oldukça etkilidir. Bu sebeple hem koltuklarınızla hem de yer ve duvarın rengiyle uyum içinde olmalıdır. Uyum yakalamaya çalışırken fazla yer kaplamamasına da özen gösterilmelidir. Bu sebeple dar salonlar için stor perdeler oldukça idealdir.

Salonlar İçin Dekorasyon Önerileri
Salonlar İçin Dekorasyon Önerileri

Aydınlatmada bir başka önemli noktadır. Dar olan salonlarda aydınlatma iyi yapılmalıdır ki, ferahlık sağlansın. Bunun yanı sıra ayna dar mekânlara derinlik katarak geniş gösteren bir aksesuardır. Pencerenin tam karşısına konumlandıracağınız uygun boyuttaki ayna, mekânı geniş göstermek için yeterli olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here