Dar ve Uzun Balkon Dekorasyonu
Dar ve Uzun Balkon Dekorasyonu

Balkonu dekore etmek ve orada vakit geçirmek çok keyifli görünebilir ancak balkon dar ve küçükse keyifli aktiviteler zorlayıcı bir hal alabilir. Küçük balkonlar için farklı balkon tasarımları yazımızda sizlerle.

Orman Koridoru

Eğer balkonunuz dar ve uzunsa, bunu avantaja çevirebilirsiniz. Balkonu boydan boya saksılarla kaplayabilir, büyük yapraklı bitkilerden yararlanabilirsiniz. Balkonunuzun en dibine ise küçük bir masa ya da bir tekli koltuk koyabilirsiniz. Böylece balkonunuzda boylu boyunca çiçeklerden ve yeşil bitkilerden oluşan bir koridor yapmış olursunuz. Balkon için değişik fikirler üretmek mümkün.

Balkon İçin Değişik Fikirler
Balkon İçin Değişik Fikirler

Tavan Saksıları İmdadınıza Yetişiyor

Dar balkonlar için en önemli konu oturup vakit geçirecek alanın darlığıdır. Bu sebeple balkona bir de saksılarla çiçekler yerleştirmeniz alanınızı daha da daraltabilir. Saksıları yere değil, havaya yerleştirmeye ne dersiniz? Bunun için kancalı saksılardan yararlanabilir veya normal saksıları iplerle sararak kancalı saksıya çevirebilirsiniz. Bunun dışında balkonunuzu sarmaşık bitkisiyle çevreleyebilirsiniz. Özellikle apartman balkon dekorasyonu için en etkili yöntemlerden biri de sarmaşık kullanmaktır.

Apartman Balkon Dekorasyonu
Apartman Balkon Dekorasyonu

Minderlerden Yararlanın

Dar balkonlar için ne yazık ki, bir masa etrafında oturup sohbet etmek mevzu bahis olamıyor. Ancak daha samimi bir ortam yaratabilirsiniz. Yere sereceğiniz bir kilimin üzerine yerleştireceğiniz büyük minderler, sevdiklerinizle beraber keyifli vakit geçirmenizi sağlayacaktır. Balkon için değişik fikirler düşünüyorsanız, kilim ve minderlerin desenlerini etnik seçebilir, farklı bir tasarım yaratabilirsiniz. İsterseniz balkona tül perdeler asarak bu görüntüyü tamamlayabilirsiniz.

Balkon Sizin İçin Sığınak Olsun

Eğer tek başınıza vakit geçirmekten de keyif alan biriyseniz balkonu bunun için kullanabilirsiniz. Balkona yerleştireceğiniz ufak ama rahat bir tekli koltuk ve ufak bir sehpa kendiniz için güzel bir alan yaratmanızı sağlayacaktır. Kendiniz için farklı balkon tasarımları deneyebilir, sevdiğiniz çiçeklerden yararlanabilirsiniz. İsterseniz ufak raflar kullanarak kitaplarınızı bile yerleştirebilirsiniz.

Farklı Balkon Tasarımları
Farklı Balkon Tasarımları

Ancak balkonun yağmur almadığından ya da güneş ışığına direkt maruz kalmadığından emin olun. Yoksa kitaplarınız bir daha okunamayacak hale gelebilir. Raflardan birine kahve makinesi, kahve ve en sevdiğiniz fincanı yerleştirebilir, tüm gün yerinizden ve okuduğunuz kitaptaki karakterlerden ayrılmadan zaman geçirebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here