Dar yatak odası
Dar yatak odası

Giderek küçülmeye başlayan evlerde, dar odalarda şık ve rahat tasarımlar yaparak alanları değerlendirebilirsiniz. Bu durum yatak odası dekorasyonu için de geçerlidir. Dar yatak odası, doğru eşya ve renk tercihi ile olduğundan büyük bile görülebilir. Küçük dokunuşlarla geniş alanlara kavuşabilirsiniz.

Yatak odası dekorasyonu
Yatak odası dekorasyonu

İşte rahatlıkla kullanabileceğiniz dar yatak odası dekorasyonu fikirleri:

Yatakların Altını Değerlendirin

Yatak odası dekorasyonu için öne çıkan ilk parça, şüphesiz yatak olacaktır. Dar yatak odalarını düzenlerken ise yataklardan bile faydalanmanın yollarını bulmak gerekebilir. Alan açmak ve eşya karmaşasından kurtulmak için baza tipi ya da geniş ayaklı yataklar tercih edilmelidir. Bu şekilde yatak altları da depolama alanı olarak kullanılabilir. Depolama araçları olarak saklama kutularını da düşünebilirsiniz. Ahşap saklama kutusuna https://www.ews.com.tr/ev-gerecleri/saklama-kutulari adresinden ulaşabilirsiniz.

Ahşap saklama kutusu
Ahşap saklama kutusu

Yatak Seçiminde Boyut Kurallarını Yıkın

Büyük yatakların daha konforlu olduğu algısından kurtularak küçük ama rahat yatakları keşfedebilirsiniz. Özellikle dar yatak odası sahibi kişilerin yatak seçiminde daha küçük modelleri tercih etmeleri yerinde olacaktır. Böylelikle alandan büyük ölçüde kazanım sağlanabilir.

Hantal Dolaplardan Kurtulun, Askılara Yer Açın

Eğer dar bir yatak odanız varsa devasa gardıroplar ile odayı kapatmayın. Bunun yerine askılara kıyafetlerinizi asarak alan açabilirsiniz. Dolap içi rafları askılar üzerinde kullanabilir, çekmece ihtiyacınızı bu şekilde giderebilirsiniz. Tüm bunlar yeterli gelmiyorsa ve bir dolaba gerek duyuyorsanız; sürgülü dolap seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Dar yatak odası dekorasyonu için büyük kapılı, dışarı açılan dolaplar uygun olmayacaktır.

Dar yatak odası dekorasyonu
Dar yatak odası dekorasyonu

Renklerin İllüzyonunu Kullanın

Yatak odalarında genel olarak açık ve soft renkler kullanılır. Ancak kontrast renklerin sağladığı avantaj ile odanızı olduğundan geniş gösterebilirsiniz. Parlak yatak örtüsünü mat bir duvar rengi ile dengeleyebilirsiniz. Yastık kılıflarınızın desenlerini canlı tutarken perdelerinizi soft bir tonda kullanabilirsiniz.

Güneş Işınlarının Odaya Girmesine İzin Verin

Karanlık bir ortamda daha rahat uyuyabilirsiniz ancak bu durum, odanızın güneş ışınlarına ihtiyacı olmadığı anlamına gelmez. Güzel ve yeterli ışık alan yatak odalarında sağlıklı bir güne uyanırsınız. Bunun yanında gün ışığını doğru alan odalar geniş ve ferah görünecektir. Tüm duvarı kaplayan geniş pencereler ise bu ihtiyacınızı karşılayacak şartları oluşturacaktır. Eğer pencereleri değiştirme şansınız bulunmuyorsa doğru perde seçimi ile gün ışığını içeri davet edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here