Ev dekorasyonunda tablo kullanımı doğru konseptte yapıldığı zaman dekorasyonu daha da öne çıkarmaktadır. Zira dekorasyonda tablo seçimi ve kullanımı son yıllarda tam bir moda akımı haline geldi. Bu bağlamda bizde bugün sizlere ev dekorasyonunda tablo seçimi nasıl olmalı sorusunun cevabını vereceğiz.

Dekorasyonda Tablo Seçimi Nasıl Olmalı?

salon tablo dekorasyonu

salon tablo dekorasyonu

Her odanın renk konsepti, dekorasyon tarzı ve stili nasıl farklı ise duvar dekorasyonu da aynı şekilde farklıdır. Bu nedenle dekorasyonda tablo seçimi dekore edilen alanın konseptine uygun yapılmalıdır. Bu şekilde mobilya ve aksesuarlar daha çarpıcı bir görünüm kazanacak, mekan daha net tanımlanacaktır.

Ev dekorasyonu tabloları duvarları ısıtan, dekorasyonu kişileştiren, kişinin dekorasyondaki zevkini ön plana çıkartan en önemli duvar aksesuarlardır.

Dekorasyonda tablo seçimi kriterleri arasında tabloyu kullanacağınız odanın boyutları da vardır. Mobilya yerleşimi, dekore edilen alan içinde kullanılan diğer aksesuarların rengi ve stili dekorasyonda tablo seçiminin diğer kriterleridir.

Ev dekorasyonunda tablo odak noktası haline getirilmek isteniyorsa duvar ve mobilya renkleri ile zıt uyumlu olmalıdır. Ancak tabloların odak noktası haline getirilmesi alan dekorasyonundaki ögelerin ikinci planda olmasını sağlar, bu da ortamın şıklığını negatif yönde etkileyebilir.

salon tablo modelleri

salon tablo modelleri

Diğer taraftan ev dekorasyonda küçük değişikliklerle büyük yenilikler yapmak istiyorsanız, duvarlarınızı tablolarla odak noktası haline getirebilirsiniz.

Peki bu nasıl olacak?

Siyah ve siyahın tonlarında yapılmış bir alan dekorasyonunda sıcak renklerden oluşan tablo seçimi, tablonun dekorasyonda odak noktası haline gelmesini sağlayacaktır.

Ev dekorasyonunda görselliği üst seviyelere çıkaran ögeler mobilya ve aksesuarların yanı sıra doğru belirlenmiş tablo modelleridir. Basit bir şekilde dekore edilen odada şık berjerler ile kontrast yakalamış modern sanatı en iyi yansıtan tablo modelleri ile dekorasyonda mucizeler yaratabilirsiniz.

Mesela resim veya fotoğraf hayranı iseniz evinizde kendi galerinizi oluşturmak mümkün. Tablo büyük boyutlu duvarlara sahip alanlarda birçok tablodan oluşan galeri yapabilirsiniz. Küçük salon dekorasyonu veya küçük oturma odası dekorasyonu için kullanacağınız tablo modelli farklılık göstermektedir. Bu tür alanlarda büyük çaplı tek bir tablo kullanmanızı öneriyoruz.

Hangi Odaya Ne Renk Tablo Kullanmalıyım?

salon için tablo modelleri

salon için tablo modelleri

2020 tablo renkleri nelerdir sorusu oldukça sık sorulan soruların başında gelir. Ev dekorasyonu tabloları kullanılırken alana göre tercihler yapılmasını söylemiştik. Tablo, yatak odasının duvarlarını süsleyecekse huzurun rengi yeşil, mavi gibi renklerin pastel tonu, mutfaklarda ise iştah kabartan turuncu, sarı ve kırmızı kullanılabilir. Salon ve oturma odası dekorasyonlarında ise mobilya ve duvar renkleri ile uyumlu tablo seçimi yapılmalıdır.

Yaşam alanlarınız için tablo seçimi yapmadan önce tabloyu hangi alanda kullanacağınıza karar vermelisiniz. Çünkü her odanın kendi sitili vardır, siz de tabloyu odaların tarzına göre belirlemelisiniz.

Ev dekorasyonu tabloları kullanımında duvarlar veya dekorasyon rengi soğuk ve koyu renklerden meydana geliyorsa, seçeceğiniz tablo sıcak renklerden oluşmalıdır.

Salonda veya oturma odasında tek tablo kullanacaksanız tabloyu en büyük mobilya parçasının arkasındaki duvara konumlandırmalısınız.

Ev dekorasyonu tabloları yaydıkları enerji nedeni ile genelde koridorlarda kullanılır. Koridora tablo seçimi yapacaksanız, yaydıkları pozitif enerjiden dolayı manzara tabloları kullanmanız öneriyoruz.

Salon için tablo arıyorsanız soyut veya modern tabloları kullanabilirsiniz. Salon tabloları aydınlatmaya sahip olmalıdır. Aydınlatma tabloda hem görselliği artırır, hem tablonun değerini üst seviyelere çeker, hem de tablonun detayları gözler önüne serilerek tablonun hissedilmesini sağlar.

Renk cümbüşüne sahip salon dekorasyonunda sakin renklerden oluşan tablolar kullanmalısınız.

Pastel renklerin hakim olduğu dekorasyonlarda canlı renklerde tablo kullanılmalıdır.

Avangart tarzı dekorasyonlarda ise kalın ve şaşalı çerçeveye sahip tablo modelleri seçilmelidir.

Salon dekorasyonunda yağlı boya tablolar kanvas tablolar ve kabartmalı tablolar arasında seçim yapmalısınız.

FOTO GALERİ / Dekorasyonda Tablo Seçimi Nasıl Olmalı?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here