Balkonlar sadece yaz ayları için değildir. Bir parça temiz hava alıp neşelenmek istediğiniz her an balkonunuzda keyif yapamıyorsanız, bu durumu değiştirmenin tam sırası. Dört mevsim balkon için önerilerimiz yazımızda.

Balkonu Her Mevsim Kullanabilmek Mümkün

Bir balkonun yağmur, kar demeden rüzgâr esti, sıcak çarptı demeden devamlı kullanabilmek herkesin hayali. Bunun için öncelikle balkonunuzun açık yüzeylerini keyfinize göre açıp kapatabileceğiniz balkon camlarıyla kapattırmalısınız.

Balkonunuzu dört mevsim kullanışlı duruma getirdikten sonra, gelelim her mevsime uygun dekorlara…

 

Balkonunuz Sadece Baharda Değil, Dört Mevsim Çiçek Açsın

Bahar aylarının gelmesiyle çevrenizden mis gibi çiçek kokuları gelir, evinizin havası değişir. Bu güzel havayı, sadece baharda veya yaz aylarında yaşayıp kışın çiçeklere hasret kalmayın. Balkon dekorunuza uygun saksılarda (https://www.ews.com.tr/saksi) kamelya gibi dört mevsim canlı kalacak çiçekler yetiştirebilirsiniz. Dört mevsime dayanan güzel kokulu çiçekler hakkında küçük bir araştırma yapıp, beğendiğiniz çiçekleri balkonunuzun köşelerine yerleştirin.

Balkonunuza Dört Mevsim Uyum Sağlayacak Mobilyaların Seçimi

Balkonunuza; kışın sert havasından, yazın solduran güneşinden etkilenmeyecek yapı ve renklerde mobilyalar seçmelisiniz. Balkon genişliğinize göre; geniş balkonlar veya teraslar için bahçe mobilyası tarzında büyük modeller veya dar balkon için masa sandalye seçimi yapmalısınız. Balkonunuzu kışın kapatabileceğiniz için rahatlıkla kumaş kaplı modeller tercih edebilirsiniz. Ancak yazın güneşten etkilenmemesine dikkat etmelisiniz.

Olmazsa Olmaz: Balkon Dekorunuza Yakışır Balkon Süsleri

Evinizin süsleri kadar, bahçe balkon süsleri de önem taşır. Keyifli vakit geçirmek ve tarzınızı yansıtmak için süslemeler yapmalısınız. Bu süslemeleri yaparken balkonunuzun kapalı olmasına aldanmayın ve dış mekân için uygun süslemeler yapın. Çünkü havalar güzel olduğunda, balkonunuzu açık olarak kullanacaksınız. Dolayısıyla hasar görmeyecek dış mekân süslemeleri yapmalısınız.

Balkon duvarlarınızı yapraklı çitlerle kaplayıp aralarından küçük ışıklar geçirebilirsiniz. Hoş bir hava yakalayacağınızı garanti ederiz.

Aydınlatma için birkaç boy fener kullanıp balkonunuzun köşesinde konumlandırabilirsiniz.

Yazın fayanslarınızın üzerinde halı/kilim kullanmaya gerek duymazsınız ama kışın post benzeri bir halı veya dekorunuza uygun eskitme bir kilim ile balkonunuzu kış bahçesine çevirebilirsiniz. Tarzınızı balkonunuzda da yansıtın.

Özet 1: Yazımızda, bir balkonu dört mevsim kullanabilmeniz için gerekenleri anlattık. Belirttiğimiz gibi ilk şart kışın sert rüzgarlarından ve yağmurundan korunabileceğiniz kapalı bir alan oluşturmak. Dilediğinizde kapatıp, dilediğinizde açabileceğiniz bu cam balkonlar sayesinde, yaz kış demeden balkon keyfi yapabilirsiniz. Camın kendine has ferahlığı ile de kışın bile kapalı alanda olduğunuzu fark etmeyeceksiniz.

Özet 2: Dört mevsim kullandığınız balkonunuzu dizayn ederken; her eşyanızı yazın güneşten, kışın soğuktan etkilenmeyecek olmasına dikkat ederek, özenle seçmeniz gerekmektedir. Yaz için önemli olmasa da kış için fayanslarınızın soğuğunu kıracak bir kilim mutlaka tavsiye ederiz. Ayrıca yapacağınız süslemelerin hem dekorunuza hem de her mevsim şartına uygun olması gerekir. Çiçek seçiminizi de aynı şekilde yaparsanız, size her kış yaz olur, bizden söylemesi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here