Konutta çiçek bakmak, kolay üzere görünen sıkıntı bir iştir. Meskende baktığınız çiçeklerin acilen solup ölmesinden şikayetçiyseniz tekliflerimize bir göz atmanızda yarar var. İpuçlarını takip ederek çiçeklerinizin uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz. İşte meskende çiçek bakımının değerli püf noktaları!

Gün ışığı

Yeteri kadar gün ışığı bir bitkinin ömrü için çok değerlidir. Çiçeklerinizi konutunuzun gün ışığı alan bölgelerine yerleştirin. Cinslerine nazaran, direk güneş ışığına ya da gölgeye muhtaçlık duyarlar. Şayet az ışık isteyen çiçekleri direk güneş ışığı alan yerlere koyarsanız, yaprakları kararmaya başlar.

Nem düzeylerine dikkat

Konut bitkilerinin bakımında, ortamdaki nem kıymeti çok kıymetlidir. Dönem değişiklikleri kadar, meskeninize en uygun olan çiçekleri öğrenmeniz de gerekiyor. Örneğin, tropikal bitkilerin neme daha çok muhtaçlığı vardır. Lakin ısı oranı daha düşük bir yerde yaşıyorsanız, daha fazla nem sağlamanın da yoları bulunmakta. Saksının tabanına çakıl yerleştirmek ya da saksıyı su dolu bir çanağın içine koymak buna örnektir. Sprey şişesi ile yaprakları nemlendirmek de bir öbür seçenektir.

Fazla sulama ve drenaj

Bitkilerin kökleri fazla sulandıklarında ya da tertipli olarak drene edilmediğinde, çürümeye başlar. Taşlar ve başka drenaj eserleri gerçek dengeyi tutturmanıza yardımcı olabilir. Sulama ortalarında toprağın kuruması müsaade vermek de çiçeklerin daha uzun ömürlü olmasını sağlar

Çiçek seçimi değerli

Şayet mesken bitkilerini öldürmekle ünlüyseniz, kimi kolay bakılan tiplere yönelmeyi deneyebilirsiniz. Örneğin, Afrika menekşesi ve aloe vera nispeten düşük bakım ister ve sıkı bir sulama zamanlaması gerektirmezler.

Gübre ve zararlılar

Çiçeklerinize fazla gübre eklemek etkileyici bir büyümeye sebep olur fakat çok fazla eklemek saksını değiştirmek zorunda bırakabilir ve bilhassa yaz mevsiminde zararlılar için cazibe merkezi haline getirir. Bitkiler için genel bir kural, genellikle ilkbahar ve yaz olan büyüme dönemleri boyunca çözünür bir gübre ile 3 kere desteklemektir.

Yerlerini çok sık değiştirmeyin

Bitkilerinizi tekrar düzenlemek size cazip gelebilir lakin konut hayvanları üzere konut çiçekleri de fazla yer değiştirmekten hoşlanmazlar. Onun için en uygun ışığı sağlayabildiğiniz köşeyi bulduğunuzda, çiçeğin yerini değiştirmemelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here