Genç Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?
Genç Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Genç odalarını dekore etmek söz konusu olunca evin diğer odalarından farklı olarak adeta bir stüdyo daire gibi ele alınabilir. Çünkü genç odası dekorasyonu takımı sadece dinlenme ya da uyuma alanı olarak değil aynı zamanda bir yaşam alanı olarak da kullanılmaktadır. Gençler odalarında ders çalışıp, hobilerine zaman ayırır ve arkadaşlarını davet ederek sosyalleşir. Tüm bunlar göz önüne alındığında genç odalarının dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken belli başlı unsurlar vardır.

Genç Odası Dekorasyonu Takımı
Genç Odası Dekorasyonu Takımı

Konfor

Genç odalarının dekorasyonunu yapmak için seçilen mobilyaların konforlu olması kullanım açısından olduğu kadar sağlık açısından da avantaj sağlar. Fiziksel olarak büyümeye devam eden gençlerin yatakları, koltukları, çalışma masaları anatomilerini destekler özellikte olmalıdır.

Yatakları orta sertlikte olmalı, boyut olarak kullanacak kişiyle uyumlu olmalı ve gerekirse kenar korkulukları bulunmalıdır. Ayrıca genç odası dekorasyonu modelleri de daha küçük yaşlarda tercih edebilecekleri çizgi film karakteri ya da oyuncak temalı karyolalar yerine daha sade ve modern mobilya seçimi erişkinliğe adım atan gençlere daha çekici gelmektedir.

Genç Odası Dekorasyonu Modelleri
Genç Odası Dekorasyonu Modelleri

İşlevsellik

Gençlere özel bir yaşam alanı olarak değerlendirilen genç odaları dekore edilirken seçilen mobilyaların da işlevsel olmasına dikkat edilmelidir.

Kitapların, kıyafetlerin, hobi eşyalarının yer alacağı bu odalarda modüler mobilyalar kullanılarak ek depolama alanları oluşturulabilir. Örneğin duvara asılacak bir raf kitaplık vazifesi görebilir. Aynı zamanda gencin hobilerini sergileyeceği alan olarak da kullanılabilir. Ya da altı çekmeceli bir çalışma masası okul eşyalarını saklamaya olanak sağlar. Dolap modelleri de aynı şekilde modüler seçilebilir.

Işık

Genç odalarının dekorasyonunda aydınlatma ve doğal gün ışığının kullanımı da düşünülmelidir. Mobilyalar gündüzleri pencereden gelen ışığı engellemeyecek şekilde konumlandırılmalıdır. Geceleri ise çok keskin olmayan yumuşak bir ışık kullanılabilir. Ancak ışığı engellemeyen benzeri bir avize tercih edilmelidir. Ders çalışırken ise bir masa lambası faydalı olacaktır.

Hijyen

Genç odalarını dekore ederken kolay temizlenebilir olmasına dikkat edilmelidir. Toz, akar gibi alerjenler en aza indirilerek alerjik reaksiyonlar önlenebilir. Yatak, dolap gibi hareket ettirmesi zor eşyaların bacakları yüksek seçilerek temizliğe elverişli hale getirilebilir. Masa ve çekmece gibi sert yüzeyler kolay temizlenebilir malzemelerden seçilmelidir.

Genç Odası Dekorasyonu Dolap Modelleri
Genç Odası Dekorasyonu Dolap Modelleri

Renk

Bilindiği üzere renklerin ruh hali üzerine farklı etkileri bulunmakta. Bu yüzden genç odalarının dekorasyonunda da renkler enerjik ve ferah seçilebilir. Ders çalışılacağı bölümün yeşil tonları olması konsantrasyonu arttırırken, uyku kısmı veya çarşaflar dinlendirici bir renk olan mavi seçilebilir. Genç odası dekorasyonu dolap modelleri renkleri kasvetten uzak ve iç açıcı olmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here