Geniş mutfaklar nasıl dekore edilmelidir?
Geniş mutfaklar nasıl dekore edilmelidir?

Yaşadığımız evlerin en önemli kısmı olan mutfaklar, özellikle ev hanımlarının en çok vakit geçirdikleri yerdir. Bu nedenle dekorasyonu oldukça büyük önem taşımaktadır. Dar mutfakların dekore edilmesi oldukça rahat olurken geniş mutfaklarda bu durum biraz daha zorlaşabiliyor. Siz de geniş bir mutfağım var diyorsanız buyurun mutfak nasıl dekore edilir hep birlikte bakalım.

Mutfağınıza Uygun Dolap Seçimi

Mutfaklardaki en önemli unsur kesinlikle mutfak dolaplarıdır. Ancak binlerce çeşit mutfak dolap modelleri arasından en uygununu seçmek oldukça zor oluyor, özellikle geniş mutfaklar için. Peki geniş mutfaklar için en uygun dolap hangisi? Duvara monteli dolap modelleri kullanmanız size hoş bir görüntü sağlayabilir. Bunun yanı sıra çok kapaklı dolaplar yerine büyük ve az kapaklı dolap modellerini tercih etmeniz karışık bir görüntü oluşmasını engelleyebilir. Böylece daha düzenli bir görüntü yaratabilirsiniz.

Mutfak dolap modelleri
Mutfak dolap modelleri

Oturma Koltuğuyla Kendinize Yeni Bir Alan Yaratın

Geniş olan mutfağınızı daha kullanışlı hale getirmenin diğer bir yoluysa koltuk yerleştirmek olabilir. Mutfağınızın bir köşesine yerleştireceğiniz koltuk sayesinde kendinize yeni bir alan oluşturabilirsiniz. Yerleştirdiğiniz koltuğun yumuşak yastıklara sahip, renkli bir model olmasıysa mutfağınızı daha dolu ve canlı gösterecektir.

Aksesuarlarla Tezgahınızı Canlandırın

Aksesuarlar uygun şekilde kullanıldığında bulunduğu ortamı canlandırabilen nesnelerdir. Geniş bir mutfakta kullanıldığında hoş bir görüntü elde edilebilir. Mesela bitki çaylarını koyabileceğiniz örneğin bu ahşap çay saklama kutusunu mutfağınızın bir köşesine koyarak şık bir görüntü elde edebilirsiniz. Benzer şekilde yerleştireceğiniz aksesuarlar mutfağınızı dekore etmenize yardımcı olacaktır.

ahşap çay saklama kutusu
ahşap çay saklama kutusu

Aydınlatmanın Önemi

Mutfağınızda kullanacağınız aydınlatmanın şekli ve rengi çok önemli. Geniş mutfaklarda şayet tavanı da yüksekse biraz daha şatafatlı şekillerde avizeler kullanılabilir. Ancak tavan yüksekliği çok fazla değilse daha sade modeller tercih edilmesi daha şık bir görüntü yakalamanıza yardımcı olacaktır.

Mutfak dekorasyonu
Mutfak dekorasyonu

Tezgah Seçimi

Mutfak dekorasyonunda önemli olan diğer bir unsursa tezgah seçimidir. Zira yemek yapacağınız tezgahınızın hem güzel hem de kullanışlı olması önemlidir. Bu nedenle tezgahınızın çizilmez yapıda olması daha kullanışlı olacaktır. Öte yandan hem açık renk hem de mutfak dolaplarıyla uyumlu olması güzel bir görüntü sağlayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here