Dış bahçe çiçekleri
Dış bahçe çiçekleri

Dış bahçe çiçekleri içine sayısız pek çok farklı çeşitte çiçek girebilmektedir. Çiçeklerin bakımına her zaman büyük özen gösterilmeli bazı türlerin bakımı daha zahmetsiz olsa da her çiçeğin bakıma ihtiyacı olduğu gerçeği unutulmamalıdır.  

Küçük saksıda çiçekleri yetiştirirken bahçe bitkilerinde olduğu gibi pek çok etkenin çiçekte sağlıklı bir gelişim için önem arz ettiğini unutmamalısınız. Saksı seçimi, çiçeğin güneş alıp almaması, toprağın türü, toprağın nasıl tutulması gerektiği gibi unsurlar her zaman en önemli unsurlar arasındadır.

Saksı seçerken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri küçük çiçeğe büyük bir saksının seçilmesidir. Böyle ya da tersi yaparak küçük canlı çiçeklere zarar verebilir hatta çiçeğin kurumasına yol açabilirsiniz. Çiçek için gereğinden büyük saksı seçimi siz daha hızlı bir gelişim göstereceğini düşünürken tam da bu gelişime zarar verebilirsiniz. Bunun haricinde fazla sulama yaparak çiçeğin şu içinde yüzmesine sebep olmak da aynı oranda büyük bir hata olarak karşımıza çıkar.

Küçük saksıda çiçekler
Küçük saksıda çiçekler

Balkonunuzun genişliği ve büyüklüğü ne olursa olsun dikkatli edilmesi gereken noktalardan biri tercih ettiğiniz çiçeklerin güneşe duyarlı olup olmamasıdır.  Küçük saksıda çiçekler seçerken toprak kalınlığının seçilen çiçek için uygun olup olmadığıdır ki çok derin saksıda çiçeklerin topraktan tüm mineralleri alması zorlaşabilmektedir. Tercih edebileceğiniz türler aşağıdaki gibidir:

Begonvil

Yaz dediğinde anne evi değince ilk akla gelen çiçeklerden biridir. Güneşli alan da seven küçük canlı çiçekler arasında yer almaktadır. Toprağının rutubetli ve geçirgen nitelikte olmasına özen gösterilmelidir. Ayrıca dış bahçe çiçekleri arasında da popüler bir türdür.

Ateş Çiçeği

Bu tür ise son derece göz kamaştırıcı rengiyle balkonunuzu süsleyen küçük saksıda çiçeklerin bir diğer örneğidir. Her şeyden önce balkonunuzu süsleyecektir ve güneşe ihtiyacı olan bir türdür. Nem oranı düşük bölgeler için ideal değildir; unutmamanız gereken noktalardan biri toprağın kuru kalmamasıdır.

Lavanta

Kokusuyla başımızı döndüren lavantalar küçük canlı çiçekler arasında en bilinenler arasında yer alabilir. Lavantaların bahçe ve balkonlarınız için en önemli avantajı güneş alan bir balkona sahipseniz hemen bir şık saksı alıp dikime başlayabilirsiniz. Zira lavantalar hem güneşi severler hem de hava olaylarından kolay kolay etkilenmezler.

Küçük canlı çiçekler için EWs dekoratif saksı
Küçük canlı çiçekler için EWs dekoratif saksı

Sardunya

Küçük saksıda çiçekler için bir diğer alternatif tür sardunya. Yaz için ideal bir çiçek olmasına karşın güneşi doğrudan almamasına dikkat edilmeli ve sulama yaz boyu tüm türlerde olduğu gibi sardunyada da kontrol edilerek yapılmalıdır.  Dış bahçe çiçekleri olarak da kullanılan sardunyalar doğal gübreyle daha iyi hemhal olabilmektedir.

İtalyan Fesleğeni

Hem kokusuyla hem de sinekleri uzaklaştırmasıyla cazip küçük saksıda çiçekler arasındaki seçeneklerden biridir.

Flamingo Çiçeği

Dış bahçe çiçekleri arasında görüntüsüyle tercih edilebilecekler arasında listeyi zorlayanlardan. Farklı renkleriyle balkonunuza renk katmaya hazır adaylar arasında. Sıcak sever ancak güneş alırken dikkat edilmeli. Nemli ortamlar için idealdir. Tek dikkat edilmesi gereken nokta: yapraklarının evcil hayvan ya da küçük çocuğunuz tarafından yenmemesi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here