Kış bahçesi hazırlaması nasıl olur? Kış bahçesi nedir? Bugün sizlerle eğlenceli mi eğlenceli bir dekorasyon şekli olan kış bahçesi hazırlaması yapacağız. Kış bahçesi fikirleri cam balkonu veya kapalı balkonu olan hemen hemen herkesin yaptığı bir dekorasyon şeklidir ve günümüzde oldukça da trend bir uygulamadır. Bankonda kış bahçesi uygulamak için bazı şartları sağlamak gerekir.

İşte detaylar…

Kış Bahçesi Hazırlaması Nasıl Olur?Kış Bahçesi Hazırlaması Nasıl Olmalı?

Kışın kasvetli ve soğuk havasını kış balkonları ile ısıtabilirsiniz. Geçmişte kış mevsiminde balkonlar tamamen kapalı olur ve kullanılmazdı. Oysaki günümüzde cam balkon dekorasyonu ile birlikte kapalı balkon dekorasyonu trend haline geldi.

Kış bahçesini balkon dışında kapalı teras, veranda, çatı katı ve sera tipi bir alanda uygulayabilirsiniz.

Kış bahçesi hazırlaması ısı yalıtımlı kaplama sistemleri ile oldukça konforlu hale geliyor. Böylece yaz mevsiminin renkleri, kış günlerinde de doyasıya yaşanabiliyor.

Açılır kapanır sistemde yapılan balkon veya bahçe kaplamaları yaz mevsiminde de sıkıntısız bir şekilde kullanılacaktır.

Kış bahçesi modelleri incelemesi yaparken, kış bahçesi mobilyaları dikkatimizi çekti. Kış bahçesi hangi amaç için kullanılacaksa o yönde mobilya seçilmeli.

Örneğin;

Yemek de yiyebileceğiniz bir kış bahçesi modeli istiyorsanız gereksinimlerinizi karşılayacak masa sandalye modeli seçmelisiniz.

Sadece çay ve sohbet keyfi için kullanırım diyorsanız koltuk takımı, oturma grubu ve dekoratif sehpalar şeklinde mobilyalar kullanmalısınız.

Küçük balkon dekorasyonu yapılıyorsa açılır kapanır tarzında portatif mobilyalar tercih edilmelidir. Böylece çevre düzenlemesine daha çok alan ayrılmış olunur.

Önemli : Eğer balkon zeminine ahşap kaplama tarzı bir uygulama yapacaksınız, ahşabın mutlaka yağmur ve yoğun güneş gibi doğa olaylarına karşı başa çıkabilecek nitelikte olmasına dikkat etmelisiniz.

Dar Balkon Dekorasyonu İçin Etkili Öneriler

Dar balkon dekorasyonu geniş balkonlara göre her ne kadar zor olsa da düzenleme sonrası oluşturulan sıcak atmosfer dar balkonlar için farklılığın da göstergesidir Balkonlar…

Küçük kış bahçesi yapılacaksa bitki ve çiçekler saksılara ekilerek bu saksılar duvara, sarkaçlara, balkon demirlerine konumlandırılmalıdır.

Yeteri kadar büyük bir alana sahipseniz işiniz daha kolay olacaktır.

Kış Bahçesi FikirleriKış Bahçesi Hazırlaması Nasıl Olmalı?

Uygun mobilyaları konumlandırdıktan sonra kış bahçesi çiçekleri, kış bahçesi bitkileri, kış bahçesi aydınlatması, renkli ve dekoratif yastıklar, tarza uygun kilimler, halılar, dekoratif aksesuarlar kullanmalısınız.

Koltuk takımı ve kanepe üzerinde kırlent ve yastık kullanılacaksa bu ögeler canlı renklerden seçilerek ortama canlılık ve enerji getirilmelidir.

Koltuk takımı kullanacaksanız, koltuk üzerlerine polar veya kadife örtüler kullanabilirsiniz, yine aynı şekilde kadife veya polar battaniyeleri berjer ya da kanepe kollarına atabilirsiniz. Burada kullanacağınız renk koltuk takımı ile uyumlu olmalıdır.

Doğal ve sıcacık görünümler için ahşap mobilyalar kullanabilirsiniz.

Kış bahçesi hazırlaması yaparken halı ev kilim kullanmanızı kesinlikle öneriyoruz. Bu hem ortamın sıcaklığını artıracak, hem dekorasyonda bütünlük sağlayacak, hem zemindeki soğuğu kesecek, hem de kış bahçenizin görselliğini üst seviyelere taşıyacaktır.

Eğer büyük bir alana sahipseniz çocukların oyun oynayacağı minik bir köşe yapabilirsiniz.

Cam balkona kış bahçesi uygulaması yapıyorsanız mutlaka kış balkonu çiçeği köşesi yapmalısınız. Kış bahçesine çiçek ekerken, kış bahçesi çiçekleri nasıl korunur sorusunun cevabını da bilmeniz gerektiğini unutmayın.

Benim canlı bitkilerle uğraşacak kadar vaktim yok diyorsanız, ilk bakışta canlı çiçek ve bitkilerden ayıramayacağınız kadar kaliteli ve şık yapay çiçekler kullanarak kış bahçenize renk katmayı unutmayın.

Kış Bahçesi Çiçek Köşesini Nereye Yapabilirim?Kış Bahçesi Hazırlaması Nasıl Olmalı?

Balkon rüzgarlıklarına çiçek duvarı yapabilirsiniz.

Oturma konumuna göre yan tarafta kalacak bir duvarı çiçek duvarı yapabilirsiniz.

Tavandan sarkaçlarla bitki ve çiçekler asabilirsiniz.

Uygun yerlere ahşap dev saksılar koyarak uygun çiçek ve bitkiler ekebilirsiniz.

Neden kış bahçesi yapmalıyım?

Kahvaltılarınızı, yemeklerinizi yiyebileceğiniz,  günün stresini ve yorgunluğunu atabileceğiniz, dost, akraba ve arkadaş ağırlamalarınızı yapabileceğiniz, üstelik bunları sıcacık bir ortamda kar ve yağmur yağarken yapabileceğiniz mükemmel bir ortamı şekillendirmiş olursunuz.

Not: Hobileriniz varsa bir köşeye de minik bir hobi köşesi yapabilirsiniz.

FOTO GALERİ / Kış Bahçesi Hazırlaması Nasıl Olmalı?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here