Küçük Mutfak Tasarımları Nasıl Yapılır?
Küçük Mutfak Tasarımları Nasıl Yapılır?

Evlerin en çok kullanılan ve zaman geçirilen bölümü mutfaklardır. Günümüz şartlarında alanların küçülmesi, aynı şekilde mutfaklarımıza da yansımış, doğal olarak bu yansıma alanlarımızın daralmasına sebep olmuştur. Peki, alanlarımızı daha kullanışlı hale getirebilir miyiz? Bunu gerçekleştirmek istiyorsanız, sizin için hazırladığımız birkaç maddelik küçük mutfak dizaynı ile ilgili bu metini mutlaka incelemelisiniz.

Küçük Mutfak Dizaynı
Küçük Mutfak Dizaynı

1) U Harfi Avantajı

Küçük mutfak tasarımları arasında en önemli ölçüt, tüm ölü alanların depolama alanı olarak kullanılmasını sağlamaktır. Duvardan duvara kullanacağınız mutfak tezgahı tercihi; hem tezgah kullanımı açısından daha geniş ve kullanışlı bir alan, hem de eşyalarınızı doğru yerleştirme açısından daha fazla mutfak dolabı kullanımı olarak sizlere işlevsellik sağlayacaktır.

Küçük Mutfak Tasarımları
Küçük Mutfak Tasarımları

2) Modern Görünüm

Küçük mutfak modellerinde yenilikçi olmanın çok fayda sağlayacağını unutmayalım. Yer kazanmak ve ölü alanların kullanımı en önemli ölçütlerden biriydi. Bunun için, duvarlarınıza pratik raflardan kullanarak tezgah üstünde yer alan saklama kaplarınıza yeni alanlar yaratıp tezgahınızı kullanıma tamamen açabilirsiniz.

3) Işığın Doğru Kullanımı

Kullandığınız alanın kısıtlı ve dar olması sebebiyle ışığın doğru kullanılması önemli bir konu başlığıdır. Güneş ışığını, olduğu gibi mutfağınıza almayı başarırsanız, sizin için burada çalışmak oldukça kolay hale gelecektir. Ek olarak, mutfak masası olarak kullanacağınız alanın hemen üzerine bir ışıklandırma yapmanız, aydınlık bir ortam sağlayacaktır.

4) Masasız Alanlar

Yeni nesil küçük mutfak modelleri seçeneklerine bakıldığında artık mutfakta yemek masasının pek tercih edilmediği görülmektedir. Bunun yerine, her ölü alanın kullanılması için daha fonksiyonel yapılar tercih edilmektedir. Mutfağınızda kullanabileceğiniz küçük bir bar alanı, hem yemek yapımı esnasında size tezgah görevi sağlayabilecek, hem de yeme sırasında çok amaçlı bir yemek masası işlevi görebilecektir.

Küçük Mutfak Modelleri
Küçük Mutfak Modelleri

5) Geniş Göster!

Son olarak renklere değinelim. Yeni nesil tasarımlarda genellikle ahşap dizaynlar kullanılmaktadır. Küçük alanlara, doğal dokunuşlarla modern ve kullanışlı bir alan yaratılabilir. Aslında, küçük mutfaklarda asıl tercih edilmesi gereken renk beyazdır. Beyaz dolaplar, siyah mermer tezgah ve açık renk duvarlarla hem mutfağınızın geniş görünmesini hem de modern bir görünüm elde etmenizi sağlayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here