Küçük Oturma Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?
Küçük Oturma Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Oturma odası dekorasyonu, içinde oturulan evin karakterini belirlemektedir. Eski evler geniş oturma odalı, geniş mutfaklı tasarlanmakta iken günümüzdeki evlerin oturma odaları daha küçük olarak tasarlanmaktadır. Bu nedenle küçük oturma odaları modelleri önem kazanmıştır.

Oturma Odası Dekorasyonu
Oturma Odası Dekorasyonu

Küçük Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri

Küçük oturma odası dekorasyonu geniş ve ferah oturma odalarının dekorasyonlarına göre daha zahmetlidir. Küçük oturma odasına eklenecek bir fazla dekorasyon bile odayı olduğundan daha dar gösterebilir. Bu nedenle küçük oturma odası dekore edilirken aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi küçük oturma odanızı daha geniş gösterecektir:

Küçük Oturma Odası Dekorasyonu
Küçük Oturma Odası Dekorasyonu

Az yer kaplayan, açılabilen ve mümkünse gereksiz eşyalarınızı istifleme yapabileceğiniz bir alan için bazalı olan kanepe tarzı oturma odası modellerini tercih etmelisiniz.

Oturma odanıza derinlik katması için oturma odanızın bir duvarına mutlaka geniş bir ayna eklemelisiniz.

Aynanızın önündeki konsola mumluk tarzı dekorasyon objeleri, odanıza şık bir görüntü kazandırır hem de küçük oturma odanızda daha fazla dekorasyona ihtiyaç olmaz. Unutmayın; az, çoktur. Minimalist fikirler küçük oturma odalarında her zaman faydalı olmaktadır.

Küçük Oturma Odası Modelleri
Küçük Oturma Odası Modelleri

Yere büyük bir halı sermenizi pek önermiyoruz, yansımaları kullanmanız odanızı geniş gösterir. Bu nedenle koltuğunuzun önüne atacağınız maksimum 120’ye 180 cm ebatlarında bir kilim, odanıza modern bir görüntü katacaktır.

Duvar boyası veya duvar kağıdı seçerken açık renkleri tercih etmelisiniz. Koyu renkler, zaten küçük olan bir oturma odasını daha karanlık ve basık gösterir.

Perde tercihinizi boyuna desenli çizgilerden yana kullanmalısınız. Boyuna çizgili desenler kıyafet tasarımında da kişiyi uzun göstermek için kullanıldığı gibi, odanızın tavanını da olduğundan yüksek gösterir.

Aksesuar tercihinizi geometrik ve renkli aksesuarlardan yana yapmalısınız. Duvarlarda çok fazla aksesuar kullanmamaya dikkat edin, duvarların çok dolu olması, odanızı daha dar gösterir.

Odanıza alacağınız mobilyalarınızı çok yüksek seçmemeye dikkat edin. Çok yüksek mobilyalar tavanın alçaklığını ele verir.

Koltuk takımlarınızı seçerken çok karışık renkler kullanmamaya özen gösterin. Sadelik her zaman odaya aydınlık ve ferah bir görünüm kazandırır.

Aydınlatma modelleri seçerken çok sarkıtlı modeller değil, tavana daha yakın modeller seçerseniz odanızın tavanı daha yüksek görünür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here