Az eser kullanarak elde edilen sade şıklık olan minimalizm anlayışı; konutunu yine dizayn etmek isteyenlere yeterli fikirler sunuyor. Siz de dağınıklıktan, kalabalık ortamdan ve fazla eşyadan hoşlanmıyorsanız minimal dizaynlar tam da size göre! Hayat alanlarımızda kendimize nefes alacak alanlar açabiliriz.Gelin minimalist anlayışa nazaran mesken nasıl dekore edilir birlikte bakalım!

Minimalizm nedir?

Ludwig Mies Van der Rohe, minimalizm için; “Fakirlik, mahrumluk, eksiklik değildir minimalizm; tersine şuurlu bir tercihtir; güç olanı seçmektir, azla çok yapmaktır” diyor. Minimalist anlayış hayatımızdaki, maddi ve manevi ögeleri, gereksinimleri belli çerçevelere sığdırmak en aza indirgemek ve ömür konforumuzu arttırmakla ilgili.

Türkçe karşılığı ‘sadeleşmek’

Minimalizmin Türkçe karşılığı ise “sadeleşmek” demek. Bu sadeleşme sadece eşyalarda değil hayat biçimimizde, niyetlerimizde, işimizde, konutumuzda elhasıl hayatımızın her alanında geçerli bir ideoloji aslında. Maksadı ise, hayatımızdan gereksiz şeyleri çıkararak asıl öz olanı yaşayabilmek ve ortaya çıkarabilmek. Minimalizm demek gerekli gereksiz bütün eşyalarınızdan kurtulmak,tamamen her şeyi baştan tasarlamak değildir.

Gösterişsiz ve sofistike ayrıntılar

Öncelikle kendinizi keşfetmelisiniz. Derin bir nefes alın ve karşınızda neyi görmenin sizi daha yeterli hissettireceğini düşünün. Mesela yeni temizlenmiş bir mesken imgesi, daha az biblo ve tablolar,daha düz desenler hatta desensiz eserler, sade,gösterişsiz ve sofistike ayrıntılar. Şayet bunlar sizi okurken bile düzgün hissettiriyorsa minimalist bir ömür istiyorsunuz demektir.

Renkler minimalizmde çok kıymetli

Nötr tonlar minimalizm de en kıymetli noktalardan biridir. Zira bu renkler insan ruhuna yeterli gelen renklerdir. Bu tonların dışında sıcak, siyah ve gri renkleri de kesinlikle kullanmak isteyeceksiniz. Şayet gri tonları lila pembe, sarı üzere renklerle kullanırsanız pak, yumuşak ve ferah bir manzaraya sahip olabilirsiniz. Epeyce sakin renklerden birisi olan griyi kesinlikle hakikat biçimde kullanmaya itina göstermelisiniz.

Siyah-beyaz renkler en çok tercih edilenlerden

Gri rengi nötr tonları, sıcak tonları, yumuşak tonları ve tamamlayıcı renkleri ile bir ortada kullanabilirsiniz. Siyah-beyaz renkler, en çok tercih edilen renklerdir. Yalnızca siyah ve beyaz renkler olması gerekmiyor aslında bu iki rengin yanına hafif yeşil tonları çok yakışacaktır. Aslında işin özü tek renk kullanmak değil size düzgün hissettirecek birden fazla rengin bir ahenk içerisinde göz yormadan duruyor olmasıdır.Evinizin her köşesi ve odası için eşyaların ve fotoğrafın büyük kısmını oluşturan duvarların bir bütün ve ahenk içinde olması çok değerlidir.

Sanatsal kesimler kullanın

Renkleri seçtikten sonra gelelim aksesuarlara… Duvarlarınızda ve ünitelerinizde kolay, sade ,çok karışık renkleri ve desenleri olmayan aksesuarlar kullanabilirsiniz. Sanatsal kesimler aslında minimalizm için gerekli sayılabilecek ayrıntılardan biridir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ne cins bir kesim seçeceğinizdir. Bu kesimleri seçerken klasik, karışık ya da orta çağda yapılmış yapıtlardan çok daha sade, çağdaş, fütüristik, soyut kavramlar üzerine şekillenen kesimler seçmelisiniz. Bu çeşit kesimler minimalizm için daha uygun olacaktır.

Kaliteli eserler seçmeye ihtimam gösterin 

Minimalist bir dekorasyonda çok az sayıda kesim kullanacağınız için kesinlikle kaliteli bir görünüm elde etmelisiniz. Kullanacağınız modüllerin kalitesi aslında oluşturmak istediğiniz fotoğraf için hayli kıymetlidir zira modüllerin kaliteli olması uzun mühlet kullanabilirliği arttırır. Bu kesimleri seçerken minimalist çalışmalar yapan dizayncıları takip edebilir onlardan fikirler alabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here