Mutfak dizaynı nasıl yapılır
Mutfak dizaynı nasıl yapılır

Mutfaklar ev hanımlarının en çok vakit geçirdiği yerlerin başında gelir.Evin kalbi olan mutfaklar için mutfak dizaynında püf noktaları bilmek çok işe yarayacaktır.Hem güzel hem de işlevsel bir mutfağa sahip olmak için dizayn sırasında kullanabileceğiniz pek çok fikir mevcut. Peki mutfak dizaynı nasıl yapılır?

Önce Renkleri Seçin

Mutfağınızda kullanacağınız renkler evinizde en çok vakit geçirdiğiniz yerlerden biri olması dolayısıyla önemlidir.Eğer küçük bir mutfağa sahipseniz açık ve birbirine yakın renkler kullanmakta yarar var.

Mutfak dizaynında püf noktalar
Mutfak dizaynında püf noktalar

Gereksiz Eşyalardan Kurtulun

Mutfakta yemek yaparken oradan oraya koşuştururuz. Bunun için alanınızı daraltan ve adımlarınızı engelleyen fazla eşyalardan kurtulmalısınız. Tezgahınızın üstünde yer alan gereksiz eşyaları raflara kaldırarak daha rahat bir çalışma alanı elde edersiniz.

Zamandan Tasarruf İçin Ev Aletleri Kullanın

Bazen yemek yaparken çok kısıtlı zamanımız olabiliyor. Özellikle çalışan kadınlar için yemeği en kısa sürede hazırlamak gerçekten çok önemli. Bundan dolayı kullanışlı bazı aletlerle zamandan tasarruf edebilirsiniz. Kettleda ocakta su kaynatırken harcadığınız zaman ve doğal gazdan kurtulmanızı sağlıyor.

Mutfak dizaynında püf noktalar - Ews kettle
Mutfak dizaynında püf noktalar – Ews kettle

Eşyaları Kategorize Edin

Mutfakta kullandığınız eşyalarınızı kategorize etmeniz sizi neyin nerede olduğunu bilip arama derdinden kurtaracaktır.

Eşyalarınızı Köşelerde Konumlandırmayın   

Mutfak dizaynı nasıl yapılır? Sorusunun en net cevabı akıllıca yapılmasıdır. Özellikle cam kaplar gibi kolayca kırılabilecek mutfak gereçlerinizi kenarlardan uzak tutmanız size yarar sağlayacaktır.

Işıklandırma Önemli

Mutfak dizaynı yaparken aydınlanma  önem arz ediyor. Mutfağınıza doğal ışığın girmesi hem ürünleriniz açısından hem de sizin için yararlı olacaktır. Mutfağınıza mümkün olduğunca güneş ışığı girmesi sizi  gün içerisinde en çok vakit geçirdiğiniz yerlerden biri olan mutfağınızda aydınlatma maliyetlerinden  kurtaracaktır.

Geniş Raflar Tercih Edin

Bir mutfağın içinde çok raf bulunması hepsinin küçük olması durumunda pek işe yaramaz.Tepsi ve tencere gibi büyük boyutlu gereçler için her zaman fazladan geniş raflara sahip olmanız işinize çok yarayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here