Mutfak tezgah çeşitleri ve özellikleri
Mutfak tezgah çeşitleri ve özellikleri

​​​​​​​Ünlü tasarımcılar tarafından mutfak tezgahı için öneriler hemen hemen aynı şekilde verilmektedir. Bu tasarımcılara göre mutfak tezgahlarında kullanılan ürünler çalışma alanını daraltmamalı, ayrıca ortama şık bir görünüm katmalıdır. Evinizde kullandığınız mutfak alanın dar olması, size farkında olmadan stres yaratacak nedenlerden biridir.

Mutfak tezgahı için öneriler
Mutfak tezgahı için öneriler

Mutfak Tezgahı İçin Kullanılabilecek Ürünler Nelerdir?

Mutfak tezgahlarında olmazsa olmaz ürünlerden birisi olan bıçak seti, mutfak tezgahı dizaynı için oldukça önemli bir detaydır. Bunun yanı sıra mutfak tezgahında tabak ve bardak gibi cam ürünleri koymak için bir platform konulması tezgaha hem işlevsellik hem de şık bir görünüm katar.

EWs 7!li bıçak seti takımı
EWs 7!li bıçak seti takımı

Mutfak Tezgahını İşlevsel Hale Getirecek Ürünler Nelerdir?

Mutfak tezgahında işe yarar ürünler bulunması iş yapma bakımından oldukça kolaylık sağlar. Mutfakta kolaylık sağlayan eşyalar arasında bıçak, kepçe, bardak gibi eşyalar bulunur. Bu eşyalar mutfağın ana işlevi olan yemek yapma işlevinde kullanıcıya yardımcı olur. Bu sebepten ötürü mutfak tezgahı tasarlarken bu ürünlerin yakın yerde olması için konulacak platformlar hem şık hem de işlevsel bir kullanım sağlar.

Mutfak Tezgahlarında Renk Uyumu

Beyaz mutfak tezgahı ülkemizde oldukça yaygın bir kullanıma sahiptir. Eğer mutfak tezgahınız beyazsa tezgahın üzerine yerleştireceğiniz eşyaların zıt renkte olması kontrast sağlayarak şık bir görünüm yakalar. Mutfak tezgah çeşitleri ve özellikleri her ev için değişik olsa da mutfakta zıt renklerin kullanılması oldukça şık bir görünüm sağlar. Özellikle beyaz ve siyah renkleri ile yapılabilen bu zıtlıklar mutfak için şık bir renk uyumu sağlar.

Beyaz Mutfak Tezgahı
Beyaz Mutfak Tezgahı

Mutfak Tezgahında Yer Almaması Gereken Ürünler Nelerdir?

Bazı eşyaların mutfak tezgahında yer alması mutfak için şık olmayan görüntülere sebep olur. Bunlardan ilki tost makinesidir. Tost makineleri genelde işi bittikten sonra kaldırılır. Ancak çeşitli sebeplerden ötürü kaldırılmayan tost makineleri mutfak tezgahı için şık olmayan görüntülere sebep olur.

Mutfak tezgahında kullanılmaması gereken ürünlerden diğer birisi de katı meyve sıkacağı olmaktadır. Bu ürün mutfak tezgahında büyük bir yer kaplayarak alandan kayıp yaşamanıza neden olur. Ayrıca her daim kullanılmadığı için mutfak tezgahının işlevsel olması gereken özeliğini kaybetmesini sağlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here