Mutfakta Nasıl Bir Zemin Kullanılmalıdır?
Mutfakta Nasıl Bir Zemin Kullanılmalıdır?

Mutfak zemini için en uygun dokuda malzemeyi seçmek çok önemlidir. Çünkü mutfak, evin hem işlevsel anlamda hem de dekor anlamında göz doyuran bir kısmıdır. Evin en çok vakit geçirilen kısmıdır. Mutfak için uygun seramik fayans seçme noktasında pek çok seçenek bulunmaktadır.

Banyo ve mutfak seramikleri bu noktada benzerlik gösterir. Mutfak, işlevselliğin en çok ön plana çıktığı alandır. Gerek aşınmalara dayanıklı gerek ısıya dayanaklı seçimler yapmak bu noktada önem arz etmektedir. Aynı zamanda da istediğiniz dekora uygun olanı seçmelisiniz ve bu yüzden önceliklerinize göre kriterler oluşturmalısınız. Hem pratik temizlenebilme özelliği hem de güzel bir görünümü aynı anda barındırmalıdır.

Banyo ve Mutfak Seramikleri
Banyo ve Mutfak Seramikleri

Geleneksel Karolar

Çok fazla seçeneğe sahip olan karolar, temizliğinin kolay olması sebebiyle tercih edilmektedir. Mutfağın dekorasyonuna uygun renk seçimi yapmalısınız. Isıya karşı dayanıklılığı da göze çarpan özelliklerinden birisidir.

Mutfak Zemini
Karo Model Mutfak Zemini

Pvc Zeminler

Ucuz olmaları sebebiyle tercih edilen PVC’ler aynı zamanda kolay temizlenebilen dokusu sebebiyle de mutfak için doğru bir seçim olacaktır. Zeminin kaygan olması sebebiyle mutfakta oluşabilen yağ dokusunun pratik bir şekilde temizlenebilmesini sağlıyor.

Linolyum

Bilinen diğer adıyla muşambaların, son zamanların gelişen teknolojisi ile çeşitli görüntülerde üretimi yapılmaktadır. Dokusunun kaygan olması da temizliğini kolay kılmaktadır.

Ahşap Doku

Temizlik açısından diğer seçeneklere göre daha zorludur. Fakat bakımı ve temizliğinin aksine doğal bir görünümü olması tercih sebebini arttırıyor.

Laminant

Görünümü sebebiyle ahşap dokuya benzerdir. Yapısal açıdan ahşaba göre daha kolay temizlenebilmektedir.

Fayans

Dayanıklı seçeneklerden bir diğeri de fayanslardır. Fayanslar kullanımının kolay olması ve kolay temizlenebilmesi ile mutfak için en doğru tercihlerden birisi olabilir.

Uygun Seramik Fayans
Mutfaklar İçin Uygun Seramik Fayans

Doğal Taş

Dayanıklı dokusu sebebiyle diğer seçeneklerin önüne geçmektedir. Görüntüsü ile birçok dekora da uyum sağlamaktadır. Yoğun temizlik maddeleri sebebiyle aşınmaya karşı dayanıklı bir madde olması tercih için bir diğer sebep olarak karşımıza çıkmaktadır. Doğal taş görüntüsünün cam aksesuarlar ile uyumu da mutfağınız için tamamlayıcı bir dekor olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here