Oturma odası avizeleri nasıl olmalı, sorusu günümüz dekorasyon trendlerinde önemli bir yere sahip. Bu sorunun cevabı, öncelikle avizelerin oturma odası dekorasyonu ile mükemmel bir uyum içerisinde olmasıdır. Bu uyum hem renkler hem de tarz bakımından yakalanmalıdır.

Günümüzde avize renklerinde genellikle açık ve ışığı yansıtan renkler tercih ediliyor. Bunun yanı sıra retro avizelerin de kullanımı son derece yaygınlaştı. Buna göre oturma odası avizeleri nasıl olmalı sorusuna oldukça renkli yanıtlar vermek mümkün.

Oturma Odası Avizeleri Nasıl Olmalı?retro oturma odası avizeleri

Dekorasyon ile Uyumlu Avizeler

 Günümüzde uygulanan birçok yeni dekorasyon trendleri var. Örneğin İsveç tarzı dekorasyon, minimalist dekorasyon, günümüzde rağbet görüyor. Vintage ve retro dekorasyon trendleri en çok tercih edilen tarzlar arasında yer alıyor. Seçilecek avizelerin dekorasyon tarzıyla uyumlu olması şarttır. Böylelikle, oturma odalarında uyumlu bir şıklık sağlayabilirsiniz.

 Dekorasyon tarzının rengi de avize seçiminde önemlidir. Günümüzde zıt renklerin uyumu oldukça öne çıkan bir trend haline geldi. Hatta oturma odalarında renkli ve ışığı daha çok yansıtma özelliği sunan avizelerin kullanımı yaygınlaştı. Bu renkleri, koltukların, perdelerin ve halıların rengine uyumlu olarak tercih edebilirsiniz.

 Son zamanlarda bakır rengi gibi renklerden oluşan avizeler de oturma odalarında sıklıkla kullanılıyor. Bunlar, metalik yapısıyla daha fazla aydınlatma sağlamaktadır. Bunlar genellikle retro dekorasyonun önemli bir parçası olarak göz dolduruyor.

 Yeterli Aydınlatma Sağlayan Avizeleroturma odası avize çeşitleri

 Avize seçiminde şıklık ve uyum önemli bir kriterdir. Ancak bununla birlikte oturma odalarının, günün en fazla zaman geçirilen kısmı olduğu unutulmamalıdır. Oturma odalarında kitap okumak, film izlemek, misafir ağırlamak gibi birçok aktivite gerçekleşiyor. Bu nedenle oturma odalarının ışığının ortama uygun olmasına ihtiyaç büyüktür.

Avize Seçimi Nasıl Olmalı?

Yeni ev dekorasyonu için en önemli soru avize seçimi nasıl olmalı ile başlamaktadır Odanın genişliği başta olmak üzere zevkinize ve mobilyalarınıza uyumuna göre bir…

 Kitap okumak söz konusu olduğunda gözü yormayacak bir aydınlatma seçilmelidir. Ancak bu aydınlatmanın yeterli ışık vermesi de önemlidir. Aynı şekilde misafir ağırlanacağı zamanlarda ortamın aydınlık olması istenir. Fakat film izlemek için, ortamın biraz daha loş bir ışıkta olması gerekir. Oturma odaları için seçilen aydınlatmaların, tüm ihtiyaçlara cevap vermesi lazımdır.

 Bunu sağlamak adına günümüzde ışık seviyesi ayarlanabilen aydınlatmalar kullanılmaktadır. Bu sayede ışığı isteğinize göre ayarlayabilirsiniz. Birkaç koldan oluşan avizeler, oturma odaları için uygun bir seçimdir. İhtiyaç duyulduğunda bu kolların birini veya tamamını yakabilirsiniz.

Sarkıt Avizeler İdeal Bir Seçimdirmodern oturma odası avizeleri

 Oturma odalarında sarkıt avizeler, doğru bir seçim olacaktır. Sarkıt şeklindeki avizeler, şık bir görünüm sunmaktadır. Günümüzde üretilen sarkıt avizeler, her zevke hitap edecek bir çeşitliliğe sahiptir. Sade görünümlü sarkıt avizelerin, son zamanların en yeni trendi olduğu dikkat çekmektedir. Dekorasyon uzmanları, sade görünümlü sarkıt avizelerin, oturma odalarında ferahlık sağladığına dikkat çekiyorlar.

 Sarkıt avizeler, aynı zamanda yeterli bir aydınlatma sağlarlar. Ancak bunun için yerleştirilen noktanın doğru bir yer olması önemlidir. Oturma odalarındaki sarkıt avizeler, genellikle koltukların kullanıldığı kısıma yerleştirilmelidir. Böylelikle hem görünüm hem de işlev yönünden doğru bir kullanım sağlanmaktadır.

 Pratik Kullanımlı Avizelerin Seçimioturma odası avizeleri nasıl olalıdır

 Oturma odası avizelerinin pratik bir kullanım sunması da şarttır. Bu avizelerin gerektiği zaman rahatlıkla temizlenmesi, önemli bir detaydır. Üzerinde çok sayıda detay bulunan avizeler, bu yönden pratik değildir. Oturma odalarına daha sade ve şık detayları içeren avizeler seçilirse, her yönden pratik kullanım sağlar.

salon avizesi naslı olmalı

 Seçilecek avizelerin ampul değişiminin kolay olması önemlidir. Üzerinde çok detay olan ürünler, bu açıdan da avantajlı değildir. Oturma odalarındaki ampuller, sürekli kullanıldığından çabuk bozulabilir. Bu durumda ampulün hızlı değişimine olanak tanıyan avizeler, daha kullanışlıdır. Bu detayları göz önünde bulundurarak yapacağınız bir avize seçimi, şık oturma odalarının sırrıdır.

Misafir Odası Avize Modelleri

Salon için kullanılabilecek tüm avize seçeneklerinin en çok ilgi gösterilen türlerini karşılaştırdığınızda, gösterişli bir yapıya sahip olması gerekmektedir. Dört ışığın aynı anda yandığı veya çok daha fazla ampulün yerleştirilmesi için uygun duy alanına yer verilmiş olan modeller yoğun ilgi görüyor. Aynı avizenin iki veya üç adet olacak şekilde salonun farklı noktalarına yerleştirilmesi, misafir odasının çok daha şık ve göz alıcı bir ambiyansa sahip olmasını sağlayacaktır.

Misafir Odası Avize Modelleri

Şık yapısıyla birlikte hem mobilyalara alıcı gözle bakılması mümkün olacak hem de misafir odasındaki tüm dekorasyonların görülmesi mümkün olacaktır. Tek bir büyük ve birkaç küçük ampulün yer aldığı modellerde ise ışığı destekleyen kristallere sahip olan modeller ilgi görmektedir.

FOTO GALERİ / Oturma Odası Avizeleri Nasıl Olmalı?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here