Oturma Odası Düzeni Nasıl Olmalı?
Oturma Odası Düzeni Nasıl Olmalı?

Oturma odası düzeni kurulurken dikkat etmeniz gereken ufak birkaç nokta var. Hem daha konforlu bir alan yaratmak hem de eşyaların verimliliğini artırmak için yapabilecekleriniz bu yazımızda.

  1. Az Eşya İle Dizayn Yapmak

Oturma odası dizaynı yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta eşya kalabalığı yapmamak. Öncelikle eşyalarınızı düzenlemeye gereksiz kalabalık oluşturanları elden çıkarmakla başlayabilirsiniz. Oturma odasındaki fazla sehpalar, kullanılmayan diğer eşyaları ayıklayın. Daha sonra elinizde kalan az ama öz eşya ile dizayn oluşturmaya başlamanız çok daha kolay olacaktır.

Oturma odası dizaynı
Oturma odası dizaynı
  1. Konfor Şart

Oturma odası düzeninde konforlu bir alan yaratmak esas olmalı. Koltuklarınızı rahat oturulabilecek şekilde yerleştirmek, eşyaları sıkıştırmadan ferah alan bırakarak düzenlemek daha konforlu bir alan sağlayacaktır. Çünkü dip dibe sıkıştırılan koltuk, zigon sehpalar ve vitrinler karmaşık bir görüntü yaratarak oturma odasında basık bir hava oluşturacaktır.

  1. Güneş Alan Bölgeye Dikkat

Oturma odası dekorasyonunu oluştururken zamanınızın büyük çoğunluğunu geçirdiğiniz kısımların güneş gören kısımda konumlanmasına dikkat edin. Örneğin, en çok oturma grubunda vakit geçiriyorsanız koltukları oturma odasının güneş alan bölgesine yerleştirmeniz daha iyi olacaktır. Aydınlık havanın yarattığı enerji size iyi gelecektir.

  1. Eşyaların Boyutu ve Düzeni

Eşyaların boyutu ile oturma odasının büyüklüğü orantılı olmalı. Küçük oturma odalarında büyük koltuk takımları sığmayacak ve sıkıntı yaratacaktır. Bu sebeple oturma odası dizaynı yaparken mutlaka uygun büyüklükte bir oturma grubu edinmelisiniz.

Oturma odası dekorasyonu
Oturma odası dekorasyonu
  1. Renkler ve Dekorasyon

Oturma odası dekorasyonunda bir diğer önemli kısımsa eşyaların renk uyumu. Koltuk takımı, halı, perde ve diğer eşyaların renk uyumu oluşturmasına özen göstermelisiniz. Böylece çok daha göze hitap eden bir dekorasyon elde etmiş olursunuz.

  1. Çok İşlevli Eşyalar Kullanmak

Az eşya kullanarak ferah bir oturma odası düzeni yaratırken çok işlevli eşyalardan destek alın. Örneğin, yeni koltuk takımlarının bazılarında koltukların yan yüzeyine monte edilmiş raflar hem dekorasyonunuzu güzelleştirecek hem de gazete, kitap ve biblo gibi eşyalarınızı yerleştirmenize yardımcı olacak ve ekstra bir kitaplık veya vitrin ihtiyacı duymanızı engelleyecektir. Böylece bir taşla iki kuş vurarak eşyanızın çoklu fonksiyonundan faydalanacaksınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here