Oturma Odası İçin 9 Rustik Öneri
Oturma Odası İçin 9 Rustik Öneri

Rustik tarz dekorasyon, tasarım odağını tamamen doğal unsurlardan alır ve rahatlığı ön plana koyar. Ahşap malzemelerin öne çıktığı rustik oturma odası tasarımları maliyetli bir görüntü çizdiği için uzak duruyor olabilirsiniz. Ancak kendi oturma odalarınıza yapabileceğiniz ufak dokunuşlarla rustik tarzı yakalamak mümkün.

Olmazları Oldurun

Bir dağı başına çıktığınızı ve aşağı doğru baktığınızı düşünün. Gördüğünüz her şey rustik tarzın oturma odası aksesuarları arasında sayılabilir. Yani dışarıdan getirdiğiniz bir kütük veya büyükçe bir kaya da bu dekorasyonun parçası olacaktır. İsterseniz iki tane büyük kütüğün üzerine istediğiniz ölçülerde cam kestirerek özel tasarım bir sehpa elde edebilirsiniz.

Oturma Odası Aksesuarları
Oturma Odası Aksesuarları

Elinizdeki Malzemeleri Kullanın

Apartman dairelerinde rustik oturma odası tasarımı yapmak oldukça zor olabilir. Rustik bir tarz için en kullanışlı alanlar duvarlardır. Duvarların taştan olması bu görüntüyü tamamlayacaktır. Ancak taş duvarlar şehir hayatında ve apartman dairelerinde kullanılmıyor. Bunun yerine taş görünümlü duvar kağıtları kullanabilirsiniz.

Rustik Oturma Odası
Rustik Oturma Odası

Şömine İle Sıcak Bir Görüntü

Rustik oturma odası aksesuarları arasında şömine neredeyse olmazsa olmazlardan biri. Ancak şömine için baca çıkışı uygun olmayabilir ve tehlike arz edebilir. Bunun yerine yapay şömine kullanabilirsiniz. Evine şömine görüntüsü ilave etmek isteyenler için elektrikli şömineler de mevcut.

Yerler De Önemli

Rustik oturma odası tasarımı yaparken halı seçimi de oldukça önemli bir yere sahip. Halı seçiminizi yapay bir hayvan postundan veya el dokuması bir kilimden yana kullanırsanız bu havayı daha da iyi yakalamış olursunuz.

Kurtarıcı ve Bütünleyici Aksesuarlar Seçin

Rustik tarz için en önemli aksesuar doğanın kendisidir. Bu sebeple rustik oturma odası tasarımlarında genellikle kürkler ve büstler kullanılır. Salonunuzda şöminenin üzerine yapay bir geyik büstü yerleştirebilirsiniz.

Deriye Yer Verin

Rustik tasarımın göz alıcı parçalarından biri de deri mobilya ve koltuklardır. Deri bir rustik oturma odası takımı tüm görüntüyü tek başına değiştirecektir. Deri koltuklarınızın üzerine büyüklü küçüklü birçok minder koyabilir, koltuk örtülerinden faydalanabilirsiniz.

Rustik Oturma Odası Takımı
Rustik Oturma Odası Takımı

Büyük Yapraklı Bitkileri Kullanın

Rustik oturma odası için büyük yapraklı, yeşil bitkilerden yararlanabilirsiniz. Yeşil bitkiler hem evinizin havasını değiştirecek hem de tarzınızı tamamlayacaktır.

Koyu Renklerden Şaşmayın

Rustik oturma odası tasarımı için koyu kahverengileri kullanmaktan kaçınmayın. Bu tarz zaten genel olarak sıcak ve yavaş bir izlenim verir. Ortaçağ Avrupası’ndan çıkmış gibi duran odanızda sanki hayat daha yavaş akıyormuş hissine kapılabilirsiniz.

Küçük Aksesuarlarla Büyük Değişiklikler

İstediğiniz tarzda bir ev yaratmak için büyük ve masraflı adımlara ihtiyacınız yok. Seçeceğiniz oturma odası aksesuarları da büyük fark yaratacaktır. Demir bir mumluk ile bile rustik tarzı yakalayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here