Oturma Odası Tasarımında Yapılan 7 Yanlış
Oturma Odası Tasarımında Yapılan 7 Yanlış

Dekorasyon yaparken bazı oturma odası aksesuarları bize güzel bir görüntü oluşturmamızda yardımcı olacaktır. Bu detaylara dikkat edilmediği takdirde ise kullandığımız odayı olması gerekenden farklı şekilde gösterebiliriz. Örneğin büyük bir odayı dekor hataları yüzünden olduğundan daha küçük veya ferah bir odayı iç karartıcı hale getirmek gibi durumlarla karşılaşabiliriz. Bu sebeple dikkat edilmesi gereken noktaları öğrenmemiz gerekecektir.

Oturma Odası Aksesuarları
Oturma Odası Aksesuarları

Gereğinden Fazla Eşya

Oturma odanızın boyutlarını ve kapasitesini tespit etmeniz gerekmektedir. Oturma odasında yapılan yanlışlar arasında ilk sırada mobilya seçiminde yapılan hatalar gelmektedir. Küçük bir oda için büyük boyutlarda ve fazla kullanılan mobilyalar odanızı daha da daraltacaktır. Büyük bir oda için ise aksini söylemek mümkündür. Eğer az sayıda mobilyalar tercih ederseniz ise odanıza boş bir görünüm vermiş olursunuz.

Aksesuar Seçiminde Hata

Oturma odası aksesuarları odanızın boyutuna göre fazla sayıda olmamalı ve dağınık yerleştirilmemelidir. Odaya girdiğinizde çok farklı temaları temsil eden karışık aksesuar yerleşimi gözünü yoracaktır bu nedenle örneğin küçük metal tel kafes gibi aksesuarlar kullanmak daha iyi olacaktır. Tam tersine çok sade parçalar da istediğiniz dekorasyon görüntüsü eksik bırakabilir. Bu ayarı tutturmak sizin elinizdedir.

EWs Mien Küçük Metal Tel Kafes
EWs Mien Küçük Metal Tel Kafes

Hatalı Renkler

Odanızın tavan yüksekliği, boyutu ve ışık detayları gibi bilgiler doğrultusunda mobilyanızın, duvarınızın, halınızın ve zeminlerin rengi konusunda bir karar vermelisiniz. Alçak tavan için açık renk kombinasyonları, yüksek tavan için daha koyu renkler tercih edebilirsiniz.

Işıklandırma Mağduru Olmayın

Doğal ışıktan mümkün olan en fazla derecede faydalanmalısınız. Bunun haricinde kullanacağınız avize, duvar aydınlatmaları veya abajur gibi detaylar ile ışığınızı odanıza göre yeterli hale getirmelisiniz.

Yanlış Düzen

Mobilya planlaması yaparken hatalı yaptığınız bir düzen odanızda tamamen kötü bir görüntü oluşturacaktır. Pencere karşısına yerleştirilen bir televizyon ve koltukların altına yerleştirilmiş küçük bir halı tamamen yanlış olacaktır.

Oturma Odasında Yapılan Yanlışlar
Oturma Odasında Yapılan Yanlışlar

İşlevsellik

Oturma odası için yapacağınız dekorasyonun kullanışlı olması gerekmektedir. Günümüzün büyük bir kısmını geçireceğimiz bu odada öncelik konfor olmalıdır. Kullanamayacağımız gereksiz mobilya tasarımlarından uzak durmalıyız.

Perde Hatası

Perdenin boyutu ve çerçeveye göre nasıl yerleştirildiği görüntüyü çok fazla etkileyen bir noktadır. Kullanacağınız perde oda boyutuna göre fazla uzun olmamalıdır veya pencere çerçevesinin bitiş noktalarından itibaren asılmamalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here