Oturma Odası Tavan Tasarımı Nasıl Olmalıdır?
Oturma Odası Tavan Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Hepimiz, vakit geçirdiğimiz mekanların dekorasyonuyla yakından ilgileniriz. Bir evin oturma odası ise sıklıkla vakit geçirilen bir mekân olduğu için buranın dekorasyonu ayrı bir önem arz etmektedir. Oturma odası tavanının tasarım ve dekorasyonunda bilinmesi gereken birçok şey bulunmaktadır. Bu yazımızda bir oturma odası tavanı dekorasyonunun nasıl olması gerektiği ile ilgili birçok faydalı bilgi ve tavsiye bulabilirsiniz.

Asma Tavanlar

Bir oturma odasının en göze çarpan detaylarından biri olan tavan dekorasyonunun birçok çeşidi mevcuttur. Tavan dekorasyonu denince akla gelen ilk çeşit ise asma tavanlardır. Asma tavanlar ısı ve ses yalıtımını sağlamanın yanında mekânlara dekoratif açıdan estetik sağlar. Asma tavanların kendi aralarında birçok çeşidi bulunmaktadır. Oturma odanız için en uygun ve odanızın ambiyansına en yakışan asma tavan çeşitlerini İnternet üzerinden birçok katalog kaynaklarını tarayıp bulabilmeniz mümkün.

Oturma Odası Tavanı
Oturma Odası Tavanı

Avizeler

Takdir edeceğiniz gibi avizesi olmayan bir tavan tasarımı düşünülemez. Tavan dekorasyonunun ayrılmaz bir parçası olan avizelerin renk ve tasarımı odanızın tavanını ve dolayısıyla oturma odanızın tasarımını doğrudan etkiler. Avizeler, bir odada ilk dikkat çeken eşyalar arasında yer aldığı için avize seçimi, oturma odalarının dekorasyonunda çok önemli bir rol oynar. Oturma odalarına renk katan çeşit çeşit avizeleri kolaylıkla ve her bütçeye uygun bir şekilde temin edip odanızın tavanını büyüleyici bir şekilde süsleyebilirsiniz.

EWs Akrilik Şeffaf Tekli Avize
EWs Akrilik Şeffaf Tekli Avize

Tavan Renkleri

Tavan renkleri de oturma odanızın ambiyans ve tasarımında oldukça etkili bir rol oynamaktadır. Her rengin kendine özgü ifade ettiği bir anlam olmakla beraber renklerin beden ve ruh üzerindeki olumlu ve olumsuz tesirleri gayet değişkenlik gösterebilmektedir. Eğer tavan renginde kırmızı renkler hakim ise bu oturma odanızda hareketliliği, canlılığı ve dinamizmi tetikleyecektir; fakat eğer mavi veya yeşil renklerin hakim olduğu tavan renkleri seçerseniz odanızda sakinlik, huzur ve esenlik hissedilecektir. Seçim tabii ki sizin. Oturma odanızın nasıl bir ortam olması gerektiği ve içinde oturanların üzerinde nasıl bir etki bırakacağı sizin tavan rengi seçiminize bağlı.

Tavan Renkleri
Tavan Renkleri

Tavan Süslemeleri

Süslemeler tavan dekorasyonuna son hâlini verip büyük resmi tamamlar. Süslemeler, bir ressamın resminin son aşamalarında detayları resmine yerleştirip ortaya muhteşem bir eser çıkarması gibidir. Süslemeler ile tavan dekorasyonu bir bütünlük ve anlam ifade edip ana elemanları muazzam bir şekilde tamamlar. Tavan süslemelerinde renkli boyalarla yapılan desenler kullanılabileceği gibi renkli şerit veya hazır desenli çıkartmalar da kullanılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here