Oturma odasında hangi renkler kullanılmalı?
Oturma odasında hangi renkler kullanılmalı?

Gelişim sürecinde yerleşik hayata geçişimizle birlikte insanoğlu, evlerini güzel gösterme yarışına girmiştir. Öyle ki antik çağlardan kalan ev kalıntılarında mozaikler ve duvar boyamaları bu düşünceyi destek niteliktedir.

Günümüzde ise evimiz bizim sığınağımız, günün stresini rahatça attığımız alanımız olmuştur. Bu sıcak yuvamızda en çok zaman geçirdiğimiz oda ise oturma odasıdır. Oturma odasında renk kullanımı ise bu nedenle önemli bir konu olmuştur. Gelin birlikte birkaç renk dekorasyon önerisini inceleyelim.

Oturma odasında renk kullanımı nasıl olmalı?
Oturma odasında renk kullanımı nasıl olmalı?

Tone on Tone Dekorasyon

Diğer bir deyişle, monokrom dekorasyon, tek bir rengin tonlarıyla yapılan dekorasyondur. Günümüzde giyim sektöründe de trend olan tone on tone yöntemini, ev dekorasyonunda siyah ve beyaz uygulamasında sıkça görüyoruz. Araya karıştırılan grilerle birlikte şık ve zarif bir oda sağlıyor monokrom dekorasyon.

Yoğun siyah ya da yoğun beyaz kullanımının riskli olacağı bu dekorasyonda, farklı renkleri de değerlendirebilirsiniz. Ama unutmayın ki farklı renklerde olacak monokrom dekorasyon risklidir. Dikkatli olmakta fayda var.

Güneşi Göremeyen Oturma Odaları

Bazen evimizin konumundan kaynaklı oturma odalarımız yeterince güneş ışığı alamamaktadır. Özellikle kuzey yönüne bakan oturma odaları bu durumu yaşamaktadır. Bu durumlarda odayı ferah ve aydınlık gösterecek bir renk seçmek gerekir.

Örneğin açık ve pastel sarı bu işi görecektir. Ama dikkat edilmesi gereken bir detay ise bu rengi gri beyaz gibi renklerle desteklemenizdir. Yoksa oturma odanız okul sınıfına benzeyebilir. Pek tabii beyaz kullanımını arttırmanız da odanızın aydınlık görünmesini sağlayacaktır.

Oturma odasında hangi renkler tercih edilmeli?
Oturma odasında hangi renkler tercih edilmeli?

Huzurlu Bir Oturma Odası

Oturma odasında hangi renk kullanılmalı sorunuzu ayrıca nasıl huzurlu bir oturma odası elde ederim ekleniyorsa cevabınız basittir, mavi. Kullanımıyla sakinliği içinize işleyecek mavi rengi özellikle aksesuarlarda ve küçük dokunuşlarda kullanabilirsiniz. Örneğin bir kırlent, çini takımlar ya da benzer şekilde bulabileceğiniz süs eşyaları…

Yaygın kullanılan bir dekorasyon yöntemine göre, 3 ana renk seçilir. Bu renklerin ikisi birbirine yakın tonlardır. Beyaz, gri veya bej gibi. Bir tane de kontrast (zıtlık) yaratacak renk seçilir. Bu kontrast renk sıcak renkler (sarı, kırmızı, turuncu) olursa samimi hareketli bir oda; mavi olursa huzurlu bir oda elde etmiş olursunuz. Dekorasyonun %60 ve %30’u yakın renklerle, %10’luk kısmı kontrast renkle yapmalısınız.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here