Bugün sizlere evlerimizin olmazsa olmazı olan perdeler hakkında bilgi vermek istiyoruz. Dünyanın parasını vererek alınan perde bulunduğu ortama uymazsa ya bu sıkıcı duruma katlanmak, ya da sil baştan alışveriş yapmak gerekmektedir. Sizin evde işlerin böyle olmaması için perde alırken nelere dikkat edilmeli, perde seçerken dikkat edilmesi gerekenler konusunu işlemek istedik. Zira perde alırken dikkat edilmesi gerekenler evlerinizin daha şık olmasına, evde geçirilen zamanın konforlu ve rahat olmasına en büyük etkendir.

İşte detaylar…

Perde Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Perde Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

perde alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir

perde alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir

Perde alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun cevabı hakkında ne kadar çok şey bilmediğinizi ve perde seçiminin dekorasyondaki önemini yazımızı sonuna kadar okuyunca daha iyi anlayacaksınız.

⇒ Perdeler mekanik perdeler

⇒ Tül perdeler

⇒ Kumaş perdeler olarak sınıflandırılmaktadır.

2019 salon perde modelleri

2020 Salon Perde Modelleri

Ev dekorasyonu ev tekstil ürünleri ile üst seviyelere taşınır Dekorasyonu üst seviyelere taşıyan öğelerin başında da perde modelleri gelmektedir Evlerin gelin süsü diye…

Mekanik perdeler denilince akla zebra perdeler, stor perdeler, dikey perdeler ve jaluzi perdeler gelmelidir.

Hangi odaya hangi perde sorusunun cevabına girmeden önce dikkat edilmesi gereken konu perdenin mekanik perdemi, tül perde mi? Yoksa klasik kumaş perde mi olacağına karar vermeniz gerektiğini belirtelim. Çünkü bu perde tipleri gerek kumaş, gerek görünüm gerekse kullanım açısından birbirinden farklıdır.

İlk kararınız kumaş perde ise işleriniz daha kolay diyebiliriz.

Neden mi?

Kumaş perde de yapmanız gereken işlemler, kumaş dokusu, renk ve desene karar verdikten sonra ölçü almaktır. Oysaki mekanik perdelerde dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.

Mekanik Perde Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

perde seçiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir

perde seçiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir

Perde alırken nelere dikkat edilmelidir sorusu en çok mekanik perdelerde sorulur. Çünkü mekanik perdelerin çeşitleri çoktur.

Örneğin stor perdeler tüllerin altında güneşlik olarak iş göreceği gibi tek başına da kullanılan perde modelleri arasındadır. Bunun için farklı renk ve desene sahip stor perde modelleri bulunmaktadır.

Stor perdelerde dekorasyona farklı bir ışıltı ve şıklık katmak için reymeler ve boncuklar ile süslemeler yapılabilir. Son birkaç sezondur stor perdelerin kullanım alanları ve buna bağlı olarak stor perde modelleri oldukça fazladır.

Zebra Perde Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

stor perde alırken dikkat edilmesi gerekenler

stor perde alırken dikkat edilmesi gerekenler

Perde seçerken dikkat edilmesi gerekenler zebra perdeler içinde önemlidir. Sıfır bilgi ile perde almaya çıkıyorsanız işiniz oldukça zordur.

O halde işte ayrıntılar…

Stor perdelerin geniş çizgili desenlisine zebra perde diyoruz. Zebra perde şık duruşu ve kolay kullanımı nedeni ile son birkaç sezonda olduğu gibi 2019’un trend perde modelleri arasındadır. Bu bağlamda desenli zebra perde modelleri desen çeşidi nedeni ile daha da çok kullanılmaktadır.

stor perde çıkarmadan nasıl temizlenir

Stor Perde Çıkarmadan Nasıl Temizlenir?

Stor perdeler, kullanıldıkları alanda dekorasyona kattıkları şıklı nedeni ile hanımlar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir Kir ve leke tutmaları normal perdelere göre daha…

Özellikle mutfak perdesi alırken geniş çizgili ve dekorasyon renginizle uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Küçük bir mutfağınız varsa açık renkli perde seçmeye özen gösterinJ

Katlamalı Perde Alırken?

perde alırken nelere dikkat edilmeli

perde alırken nelere dikkat edilmeli

Mekanik perde çeşitleri arasında olan katlamalı perde modellerinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ölçü alımıdır.

Peki

Katlamalı perde ölçüsü nasıl alınır?

Katlamalı perde hemen hemen her türlü kumaştan yapılmaktadır. Sadece bu özelliği bile dekorasyonun vazgeçilmesi olmasına etkendir.

Kumaşlardaki top eni genel olarak 140tır. Bu nedenle kumaş seçerken kumaş eni düşünülmelidir. Büyük camlar için 2 80lik ene sahip kumaşlar kullanılmalıdır.

Katlamalı perde ölçü alma işleminde pencere kenarlarından 6-11 santim kadar taşılması, yüksekliğinin ölçüsü ise tavandan pencere mermerine kadar olmalıdır.

Kendisine has mekanizması ile kat kat toplanarak estetik bir görünüm sunmaktadır. Çubuklu ve çubuksuz modelleri bulunan katlamalı perdeleri dekorasyonunuz üst seviyelere taşımak için kullanabilirsiniz.

Jaluzi Perde Modeli

jaluzi modelleri 2020

jaluzi modelleri 2020

Perde alırken nelere dikkat edilmeli konusunda sıra jaluzi perdelerde. Slayt isimli ince uzun ana madde ile üretilen jaluzi perdeler bombeli dokularından dolayı ışığı yönlendirme imkanına sahiptir. Ahşap slaytla üretilen modellerin evlerde kullanımı uygun değildir. Balkon ve teraslarda kullanılabilir.

Kumaştan ve PVC’den yapılan perdelerdir. PVC ile üretilenler ışığı yönlendirdikleri için daha çok kullanışlıdır. Bu perdeleri de kapalı balkon ve teraslarınızda kullanabilirsiniz.

2020 Perde Modelleri

Perde seçiminde dikkat edilmesi gerekenlerden bahsettikten sonra 2020 yılında popüler olan perde modellerinden de bahsetmek istedik. 2020 yılında önce çıkan perde modelleri içerisinde yere kadar uzanan renkli perde modelleri öne çıkmış durumda. Yine çift renk stor perdeler de bu yılın moda perde modelleri arasında yer alacak gibi görünüyor. Özellikle fransız balkon tarzı yere kadar uzanan pencere modellerinde yine yere kadar uzanan tül fon perde modelleri tercih edilebilecek ürünler arasında. Bu konu ile ilgili yazmış olduğumuz diğer makalelere linkleri takip ederek ulaşabilirsiniz.

2020 Perde Modelleri, Perde Modası ve Dikkat Çekenler

2020 Oturma Odası Perde Modelleri Detaylı İncelemesi

Bu günlük bu kadar, bir sonraki yazımızda salona, oturma odasına, çocuk odasına ve mutfağa perde seçerken nelere dikkat edilmeli konusunu ele alacağız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here