Renklerin Çocuk Odası Dekorasyonu İçin Önemi
Renklerin Çocuk Odası Dekorasyonu İçin Önemi

Renklerin ruh halimiz üzerine yarattığı etki azımsanmayacak kadar yüksek. Siz de bu konunun öneminin farkındaysanız ve çocuk odası boyama nasıl olur, hangi renklere ağırlık vermeli diyorsanız, doğru yerdesiniz.

Çocuk Odası Nasıl Renklendirilir?

Öncelikle çocuk odası modellerine baktığınızda odanın yalnızca boyalarla renklendirilmediğini fark edebilirsiniz. Odanın en dikkat çekeni mobilyalar, perdeler, halılar ve aksesuar gibi küçük detayların her birinin taşıdığı renkler önemlidir. Hem uyumlu hem de doğru renklendirmeyi yapmalısınız.

Çocuk Odası Modeller
Çocuk Odası Modeller

Küçük Detaylarla Nasıl Renk Verilir?

Bebeğiniz kız olacaksa pembe, erkek olacaksa mavi renk ağırlıklı kullanmak isteyebilirsiniz. Ama diğer renklerin enerjisinden de yararlanmak istiyoruz derseniz ağırlıklı olan renginizin yanına seçeceğiniz ikinci ve üçüncü renkleri küçük detaylarla odanıza katabilirsiniz.

Odanız mavi ise perde bağlarınızı beyaz seçebilirsiniz mesela. Böylece hem huzurlu hem de temiz bir hava yakalayabilirsiniz.

Ayrıca kafes dekorlar edinip odanın tavanının belli bölümlerinden sarkıtarak kafes demirlerinden rengarenk kurdeleler geçirebilirsiniz. Karmaşık olmayan ve olumlu enerji taşıyan renkler kullanmanızı tavsiye ederiz. Böylece çocuğunuzun ilgisini çeken, huzurlu bir oyun alanı oluşturabilirsiniz.

Mien Büyük Metal Tel Kafes
Mien Büyük Metal Tel Kafes

Duvar Kağıdı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bebek odası duvar kağıdı veya çocuk odası duvar kağıdı kullanırken ağırlıklı olarak taşıdığı renklere mutlaka dikkat etmelisiniz. Örneğin örümcek adam seven çocuğunuz için kırmızı ağırlıklı bir oda ve kırmızı ağırlıklı bir duvar kağıdı kullandınız; çocuğunuzun gergin ve agresif hareketlerinin altında başka bir neden aramanıza gerek yok!

Bebek Odası Duvar Kağıdı
Bebek Odası Duvar Kağıdı

Renklerin Etkileri Nelerdir?

Pembe

Kızınız pembeli bir odada prenses gibi büyüsün isteyebilirsiniz. Sakinleştirici ve kadınsı bir renk olan pembe çok yoğun ve uzun süreli kullanılırsa endişe verir. Çocuğunuz kibirli tavırlar sergilemeye başlayabilir.

Mavi

Sakinleştirici, huzur veren bir renktir. Oldukça hareketli ve saldırgan çocuklarınızın odası için gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Kan basıncını düşürerek, çocuğunuzu rahatlatacaktır.

Beyaz

Temizlik ve masumiyeti simgeleyen beyaz bir oda tabii ki çok hoş gözükür. Ama çok yoğun bir beyaz çocuğunuzun sır tutmasına sebep olabilir.

Sarı

Kısacası; mutluluk! Yumuşak sarı tonları bebeklerde konsantrasyonu artırır. Parlak tonlarda bir sarı kullanımı ise metabolizmalarını hızlandırır ve duygusal düşünce gelişiminde rol oynar. Ancak yoğun olarak sarı kullanırsanız bebeğinizde hayal kırıklığı ve kızgınlık gibi duygular gözlemlemeniz çok normal.

Kırmızı

Az önce de bahsettiğimiz gibi kırmızı çocuğunuzda gerginlik ve asabiyete sebep olur. Enerjisi yüksek bir renk olup, kalp atışını hızlandırır, saldırganlık ve konsantrasyon bozukluğuna sebep olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here