Dekorasyon ilgisinin giderek artması ile beraber pek çok tarz ve modelde eşyalar da üretilmeye başlanmıştır. Dekorasyon tarzının kendini yansıtma ve ifade etme biçimi olarak algılanması ev ve iş yerlerinde de dekorasyonu ön plana çıkartarak önemli bir konu haline gelmeye başlamıştır.

Pek çok tarz ile beraber modern dekorasyon, klasik tarz, retro tarzı dekorasyonlar, rustik tarz, İskandinav tarzı ya da romantik tarz gibi ön plana çıkan ve ev ve iş yerlerini şık ve modern gösterebilen tarzlar sıklıkla tercih edilmektedir. Bununla beraber dekoratif aksesuarlar ile ev ve iş yerlerinin görünümlerinde ciddi değişiklikler yaratılmakta ve yaşam alanları etkileyici hale gelmektedir.

Retro Dekorasyon için Öneriler 2020

Son zamanlarda sıklıkla tercih edilen dekorasyon fikirlerinden biri de retro tarzı dekorasyonlardır. Önceki dönemlerde ağır, şık ve zengin görünümü olan mobilya ve aksesuarlar moda haline gelirken son zamanlarda daha minimal ve daha az gösterişli ancak şık görünümü ile etkileyici olan dekorasyon fikirleri daha çok tercih edilmektedir.

Bunlardan bir tanesi de retro tarzı dekorasyonlardır. Sade ve şık mobilyaların dekoratif aksesuarlar ile zenginleştirildiği retro tarzı dekorasyonlar oldukça etkileyici bir görünüme sahiptir. Reto tarzı dekorasyonlarda şık ve etkileyici olan aksesuarlar ise genellikle koyu ceviz malzeme ya da renginde üretilirken parlak krom renkler de tercih edilen aksesuarlar arasında yer almaktadır. Genellikle mobilyalarda ise eğer retro tarzını yansıtmak istiyor iseniz tercihiniz der ve kadife gibi kumaşlardan yana olmalıdır.

Retro tarzı dekorasyon fikirlerinde daha çok renkler ön plana çıkmaktadır. Farklı renklerin retro dekorasyonlarda denenmesi gibi genellikle koyu renkler de tercih edilmektedir. Ayrıca sade ve düz renkler yerine desenli kumaşlar ve renkler retro tarzı dekorasyonlarda daha çok tercih edilmektedir. Desenli kumaşı olan modeller arasında ise retro tarzına en yakın modeller modern tarzda da sıklıkla tercih edilen geometrik desenlerdir.

Retro tarzı dekorasyonlar, dekoratif fikirlere oldukça açık olduğu gibi denenmemiş fikirleri de tarzınızda yansıtmanızın önünü açmaktadır. Birbirine zıt renkleri bir arada kullanabileceğiniz retro tarzı dekorasyon fikirleri ile yaşam alanına çarpıcı bir görüntü kazandırabilirsiniz. Özellikle turuncu, sarı, mavi, hardal, yeşil gibi canlı renkler ile soğuk renkleri bir arada kullanmanız mümkündür.

Retro tarzı dekorasyonlarda zıt renklerin uyumunu bir arada yansıtabileceğiniz gibi farklı tarzları da bir arada kullanarak harmanlayabilirsiniz. Özellikle eski ve yeninin bir arada harmanlayarak kullanımı retro tarzının etkileyici yanını gözler önüne sermektedir. Örneğin eski, antika ya da aile yadigarı bir eşya ile modern tarzın yeni ve dekoratif aksesuarlarını bir arada kullanabilirsiniz.

Retro Dekorasyon için Öneriler

Retro tarzı dekorasyonlarda mobilyalar genellikle sade tercih edilirken aksesuarlar bu tarzı oldukça zengin gösterebilmektedir. Özellikle aydınlatma için tercih edeceğiniz aksesuarlar retro tarzın sadeliğini zenginleştirmektedir. Retro tarzı aydınlatmalar genellikle üç ayaklı şık görüntüye sahip lambaderler ya da abajurlar olur iken retro tarzı büyük ve renkli avizeler ile de dekorasyonunu yaptığınız alanı canlandırabilirsiniz.

Retro tarzı dekorasyonlar genellikle geçmişin ayaklanarak günümüze ulaştığı dekorasyon fikirlerini bize sunar. Retro tarzı dekorasyonlarda oldukça çeşitli fikirler ve yaratıcı dekorasyonları bir arada görebilirsiniz. Bunun yanında renk yelpazesi de oldukça geniş olan retro tarzı dekorasyonlarda aksesuarlar da oldukça etkileyicidir. Retro tarzı dekorasyonları en güzel yansıtma biçimi ise duvarlardır. Genellikle farklı tarzlarda sade ve yalın görmeye alışık olduğumuz duvarlar retro tarzı dekorasyonlar ile hareketlendirilmektedir.

Modern Retro Dekorasyonu

Retro tarzı dekorasyonlar modern dekorasyon tarzı ile birleştiğinde ortaya etkileyici bir görüntü çıkmaktadır. Eski ve yeninin beraber uyum içerisinde olduğunu gösteren retro tarzı dekorasyonlar kendi içinde eski ve yeni yaşamı harmanlayabilmektedir. Genellikle ceviz ağacının kullanıldığı retro tarzı dekorasyonlarda şık, eski ve çarpıcı bir görüntüye sahip olan ceviz ağacı malzemesi ile üretilen bir köşe sehpa ile modern çizgilerin ve desenlerin hakim olduğu renkli ve canlı kilimler ile koltuk şallarını bir araya getirdiğinizde etkileyici bir görünüm kazandırmış olacaksınız.

2020 Retro Dekorasyon için Öneri

Ayıca modern tarzın son zamanlarda sıklıkla tercih edilen geometrik desenleri retro tarzının da vazgeçilmez dekorasyon stilleri arasında yerini almaktadır. Bu bakımdan sade ve koyu kadife renginde tercih edeceğiniz bir koltuk mobilyası ile geometrik desen ve canlı renklerin hakim olduğu kırlentleri bir arada kullanmanız retro ve modern tarzı harmanlamanıza yardımcı olacaktır.

Retro Oda Aksesuarları

Retro tarzı sade mobilyalar ile zengin aksesuarların bir arada kullanılması ve eski yaşamı anımsatan detayların tarz içerisinde kendisine yer bularak yeni yaşamda etkileyici bir görünüme sahip olmasına yardımcı olmaktadır. Retro tarzı dekorasyonlarda bir çok farklı renklerde ve modellerde aksesuarlar bulmak oldukça kolaydır. Antika ya da aile yadigarı aksesuarları retro tarzında kullanabileceğiniz gibi bu aksesuarları modern dekorasyonun dekoratif aksesuarları ile de harmanlayabilirsiniz.  Retro tarzı dekorasyonlarda kullanabileceğiniz aksesuarlarda özellikle canlı renklerin bir araya gelerek uyumlu bir dekorasyon tamamlayıcı özelliğini dekorasyonunuzda yansıtabilirsiniz.

Retro Salon Dekorasyonu

Retro tarzı salon dekorasyonlarında retro tarzının stillerinin yansıtıldığı konforlu ve modern çizgilerin de hakim olduğu oturma grupları bulmak oldukça kolaydır. Retro tarzı dekorasyonlarda İskandinav tarzı koltuk takımlarını tercih edebileceğiniz gibi modern tarzdaki koltuk takımlarını da tercih ederek retro tarzına özgü kullanılan desenli aksesuarlar ile de bu tarzı zenginleştirebilirsiniz. Minimal çizgilerin hakim olduğu retro tarzında renkler de oldukça etkilidir. Kadife kumaşlı koyu renkler retro tarzı dekorasyonlarda sıklıkla tercih edilen modeller arasında yer almaktadır. Örneğin yeşilin koyu tonu olarak da bilinen haki renkteki kadife kumaşlı bir koltuk takımı tercih ederek hardal rengi kırlentler ile koltuk takımını zenginleştirebilirsiniz. Ya da desenli koltuk şallarını da tercih edebilirsiniz.

Retro Dekorasyon için Öneri 2020

Retro Ofis Dekorasyonu

Retro tarzındaki ofis dekorasyonları oldukça çarpıcı bir görünüme sahiptir. Ahşap ya da ceviz ağacı malzemelerinin kullanıldığı retro tarzını ofislerde ve iş yerlerinde yansıtmak ise oldukça kolaydır. Örneğin ceviz ağacından yapılmış bir çalışma masası ya da makam masası satın alarak sarının canlı tonlarındaki lambaderler ile retro tarzını yakalayabilirsiniz.

Kadife kumaşlı ve koyu renkteki ofis koltuğu ile de retro tarzı tamamlamış olacaksınız. Retro tarzında sıklıkla kullanılan desenli kilimleri de geometrik stilde olanlarını ofis ve iş yerlerinizde tercih edebilirsiniz. Özellikle aydınlatmaların ön plana çıktığı retro tarzındaki dekorasyonlarda ofis ve iş yerleri için şık ve renkli bir aydınlatma da tercih edebilirsiniz.

Retro Yatak Odası Dekorasyonu

Retro tarzı dekorasyonları hemen hemen her alanda uygulanabilmektedir. Özellikle ev bölümünde tercih edilen retro dekorasyonlar salon, oturma odası, mutfak, koridor, çalışma odası, tuvalet, banyo gibi alanlarda retro tarzı uygulanabileceği gibi yatak odalarında da fazlasıyla uygulanmaktadır. Ceviz ağacından yapılan gardıroplar, yatak başlıkları, komodinleri yatak odasında tercih edebileceğiniz gibi şık desenli kilimleri de mobilyalarda arta kalan alanları doldurmak için kullanabilirsiniz.

Retro Dekorasyon için Öneri

Ayrıca retro tarzı dekorasyonlarda duvarları da dekorasyona dahil etmek oldukça önemlidir. Renklerin gücünü duvarlarda yansıtarak aydınlatmalar için de üç ayaklı ve renkli lambader modelleri ya da şık ve minimal çizgideki abajur modellerini retro tarzına uygulayabilir ve dekorasyonu zenginleştirebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here