Ev dekorasyonunu şık gösteren etkenlerin başında tasarım gelmektedir. Tasarımı olağanüstü kılan etkenlerin başında da boya çeşitleri ve boya renkleri gelmektedir. Eski olan birşeyi değiştirmenin en pratik yolu boya renklerini değiştirmektedir. Şimdi evlerin en özel alanları olan salonların dekorasyonu yapılırken boya renklerinde neden çok düşünüldüğünü daha iyi anlamış bulunuyoruz. Peki, salon boya renkleri konusunda yeterli bilgiye sahip miyiz?

Salon boya renkleri seçilirken yılın trendlerinden haberdar olursanız daha etkili ve modern bir dekorasyona imza atmış olursunuz. Salon için hangi boya markası kullanılmalı, salon boya çeşitleri ve renkleri nelerdir, En Çok Kullanılan İç Cephe Boya Renkleri gibi soruların yanıtlarını birlikte görelim.

Sezonun En Trend Salon Boya Renkleri

Salon Boya Renkleri 2020

bej duvar boyası

Bu sezon mat ve pastel renklerin yanı sıra klasik renkler salon boya çeşitleri arasında yer almaktadır. Salon boya renkleri 2020 sezonunda da çok geniş bir yelpaze ile kullanıcıya sunulmuştur.

Klasik salon boya rengi beyaz renk ortamı ferah ve geniş gösterirken, gri renk derinlik kazandırır. Yeşil ve lacivert, kahverengi, kırmızı gibi renkler ise salona bambaşka bir stil kazandırır.

Özellikle küçük bir salonunuz varsa ortamı geniş ve ferah gösteren beyaz renk kullanılabilir. Gri renk ve tonlarında duvar boyası ile doğru renkler ve doğru konumladırmalar kuralına uyarak küçük Dar ve Uzun Salon Dekorasyonu yapabilirsiniz. Bu salonunuza modern bir görünüm ile birlikte ferah bir ortam sunacaktır.

Salon boya rengi geçtiğimiz yıllarda çok fazla önem arz etmiyordu. Günümüzde boya renklerinin insan psikolojisi üzerindeki etkileri daha net anlaşıldığı için boya renkleri daha da önem kazandı. Bu da farklı stilleri ortaya çıkardı. Dekore ettiğiniz alanda insanlara belli yönde etki etmek için hangi boya kullanmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Salon Duvar Renkleri – Salon Boya Fikirleri 2020

Kırmızı

Salon Boya Renkleri 2020

kırmızı salon boyası

Salonu harekete geçirecek enerjiyi en iyi şekilde kırmızı renk ile verebilirsiniz. Ancak kırmızı boya kullanacağınız alanda çok dikkatli olmalısınız. Kırmızı rengi salon boyası olarak kullanacaksanız enerji karmaşasını önlemek için beyaz, bej ve nötr renklerle bileşimi sınırlandırmanız gerekmektedir. Salon boyası rengi olarak da bordo veya kiraz kırmızısı öneriyoruz. Ayrıca kırmızı duvar boyası rengini büyük salonlarda kullanmanız daha doğru olacaktır. Küçük salon dekorasyonu sırasında renk kontrastı konusunda ipin ucu biraz kaçtı mı tüm dekorasyon fiyasko ile sonuçlanabilir:)

Lacivert

Salon Boya Renkleri 2020

lacivert duvar boyası

En tred salon boya renkleri arasında olan lacivert salonunuza modern bir görünüm kazandıracaktır. Şimdi diyeceksiniz ki lacivert çok koyu bir renk salonumda nasıl duracak. Evet, koyu bir renk ve biz koyu renkleri sadece alanı olduğundan daha küçük ve orantılı göstermekte kullanıyoruz. Ancak lacivert boya farklı, burada önemli olan duvar boyası rengi ile beraberinde kullandığınız renktir. Lacivert salon boyası ile nötr veya beyaz büyük renklerde mobilya kullanın, ardından düz çizgiler içeren bir tarz ile odayı süsleyin. Ortaya çıkan sonuç hayranlık uyandıracaktır.

Gelelim Beyaza

Salon Boya Renkleri 2020

beyaz duvar boyası ve beyaz salon dekoru

Yukarda beyazı küçük alanları maksimum boyutta göstermek için kullanın önerisinde bulunmuştuk. Salon duvarları süslemesi yapacaksanız bunu yansıtacak en iyi renk beyaz boyadır. Salon dekorasyonunu uygun mobilyalarla üst seviyelere taşımak için saf ve doğallığın rengi olan beyazı kullanmalısınız. Beyaz tutkunu biri iseniz beyazı perdelerden koltuklara, tavandan zemine kadar kullanabilirsiniz.

Böyle bir salona canlılığı yine salon duvar aksesuarları ile kazandırmalısınız. Bu salon Duvar Dekorasyonu için vinil veya resim kullanabilirsiniz.

Bir başka seçenek de beyaz duvar boyası ile koyu renk mobilyaları kullanmaktır. Bu da ortama bambaşka bir şıklık kazandıracaktır. Böyle bir öneriden sonra “beyaz duvar boyası ile açık renk mobilyalar kullanılmaz mı” sorusu akla gelebilir. Tabi ki kullanılabilir. Ama burada canlı ve sıcak renklerde aksesuarlar kullanılarak ortama hareket katmayı unutmayın deriz.

Buz Beyazını Denediniz Mi?

Ferah bir görünüm için beyaz yerine hangi rengi kullanabilirim diyorsanız size kesinlikle buz beyazını öneriyoruz. Son dönemlerde oldukça trend olan buz beyazı boya rengi ile ferah insanın içini ısıtan kıpır kıpır yapan bir salon dekorasyonu yapabilirsiniz. Buz beyazını evin her odasında rahatlıkla kullanabilirsiniz.

buzbeyazi duvar boyası

buz beyazi duvar boyası

Buz beyazı ile iki renk duvar boyası kombini yapmak isterseniz ise sizlere bordo, koyu yeşil, koyu kırmızı, mavi ve mor rengini öneriyoruz.

Gri ve beyaz

Salon Boya Renkleri 2020

gri beyaz duvar boyası kombini

Beyaz boya kullanımının en büyük avantajlarından biri de başka bir renkle kombin yapabilme avantajına sahip olmasıdır. Örneğin, beyaz kullanılan duvarlardan birini gir veya bej gibi nötr bir renkle boyayabilirsiniz. Bu salon dizaynına modern bir hava kazandıracaktır.

Pastel Renkler

Salon Boya Renkleri 2020

pastel tonlarda salon boyası 2019

Salon duvarlarında pastel renkleri beyaz ile kullanarak dekorasyonun pozitifliğini artırabilirsiniz. Rahatlatıcı ve sıcak bir etkiye sahip olan pastel renkler mobilyalarla akıllıca kombin edilirse göz alıcı bir dizayn ortaya çıkmış olacaktır.

Renk seçimi konusu tamamen kişiseldir aslında. Kişi, sevdiği rengi duvar boyası olarak kullanırsa yaptığı dekorasyon daha çok içine siner ve dekorasyonu yapmaktan büyük zevk alır. Ancak burada dikkat edilecek birkaç detay vardır. Dekorasyonda renk karmaşasının önüne geçmek için birbiri ile alakasız renkleri kombin yapmaktan kaçının. Dekore edeceğiniz alanda duvar boyası dahil birbiri ile uyumlu en fazla 6 renk kullanın. Burada da iki ana renk, iki yan renk ve iki de hepsini tamamlayıcı yan renk tonlarında olmasına dikkat edin.

Modern Duvar Boya Renkleri

Evinizin duvarlarında uyumlu olabilecek duvar boyalarını kullanarak çok daha farklı bir atmosfer yakalayabilirsiniz. Özellikle son dönemlerde popüler hale gelen modern duvar boya renkleri kullanılarak evinizde modern bir dekorasyon yakalayabilirsiniz. Öncelerde çok kullanılmayan kırmızı, siyah ya da koyu mavi gibi renkler artık modern duvar boyaları arasında bulunmaktadır. Sizler de bu renkleri tercih ederek evinizde daha modern bir görünüm elde edilebilirsiniz.

Modern Duvar Boya Renkleri

Krem rengi, sarı tonları, açık mavi tonları, fuşyanın açık tonları, gül renkleri salon için en çok kullanılan modern renkler arasında yer almaktadır. Aynı zamanda kullanılacak olan duvar boyasıın rengi evinizdeki mobilyaların renkleri ile tam uyumlu ya da tam zıt yaparak farklı bir görünüm de elde edebilirsiniz.

FOTO GALERİ / Salon Boya Renkleri 2020

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here