Salon Dekorasyonunda Rahatlatıcı Renklerin Kullanımı Nasıl Olmalıdır?
Salon Dekorasyonunda Rahatlatıcı Renklerin Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Renklerin insan psikolojisi üzerinde ciddi etkileri olduğu artık bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek. Hayatın her alanında yer alan renkleri ev dekorasyonunda etkili bir şekilde kullanarak yaşam alanlarınızda istediğiniz ambiyansı yaratmanız mümkün. Örneğin salon dekorasyonunda rahatlatıcı renkler kullanarak kendi sığınağınızı yaratabilirsiniz ya da canlı renkler kullanarak enerjinizi zirveye çıkarabilirsiniz. İşte size salon dekorasyonunda rahatlatıcı renklerin kullanımı konusunda yardımcı olabilecek tüyolar…

Koyu Tonlardan Kaçının

Sarı: Renk skalasının en sıcaklarından biri olan sarıyı salonda kullanırken çok dikkatli olmalısınız. Psikolojide mutluluk verici renk olarak tanımlanın sarının sakinleştirici etkisi de var. Ancak burada dikkat etmeniz gereken sarının koyu tonlarından kaçınmak. Salon dekorasyonunda rahatlatıcı renkler kullanmak istiyorsanız açık tonlarını tercih etmelisiniz.

Salon Dekorasyonunda Rahatlatıcı Renkler
Salon Dekorasyonunda Rahatlatıcı Renkler

Huzur Demek Mavi Demek

Mavi: Dekorasyonda en rahatlatıcı renklerden biri olarak tanımlanan mavi evinize huzur getirecektir. Açık mavi tonlarda boyanacak bir salon, kendinizi bulutların üzerinde hissetmenizi sağlayabilir. Yine koyu tonlarından kaçınmanızı öneririz.

Beyaz: Temizliğin, sadeliğin, saflığın temsilcisi beyaz salon dekorasyonunda rahatlatıcı renklerin kullanımı dendiğinde akla ilk gelen renklerden biri olarak öne çıkıyor. Sakinleştirici etkisinin yanı sıra dengeyi de temsil eden beyazı ışıltılı birkaç süs eşyası ile kombinleyerek salonunuzdaki sadeliğe ışıltı katabilirsiniz.

Salon Dekorasyonunda Rahatlatıcı Renklerin Kullanımı
Salon Dekorasyonunda Rahatlatıcı Renklerin Kullanımı

Romantik Pembe

Pembe: Salon dekorasyonunda rahatlatıcı renkler kullanmak istiyorsanız açık pembe de tercih edebileceğiniz renklerden biri olabilir. Romantizmin rengi olarak bilinen pembe de sakinleştirici etkisi nedeniyle pek çok rehabilitasyon merkezinde de tercih nedeni oluyor.

Yeşil: Doğanın rengi yeşil de salonlarınızda sakinleştirici etki yaratacak renklerden biri. Evinizde dinlendiren ve huzur veren bir atmosfer yaratır. Sinir sistemi üzerinde olumlu etkisi olduğu biliniyor. Özellikle açık tonları huzurlu bir salon yaratırken size çok yardımcı olacaktır.

Salon Dekorasyonunda Rahatlatıcı Renkler Yeşil
Salon Dekorasyonunda Rahatlatıcı Renklerden Yeşil

Üç Renk Yeterli

Salonlarınızda rahatlatıcı renkler kullanırken halı seçimleriniz de büyük önem taşıyor. Aşırı canlı renklere sahip, sert çizgilere hakim halılar salonunuzda yaratmak istediğiniz dingin atmosferi bozabilir. Bu nedenle daha soft görünüme sahip olan, krem, bej ya da toprak renklerinde bir halı tercih etmelisiniz. Koltuklarınıza koyacağınız minik yastıklarda da üç renkten fazlasına hayır diyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here