Salon Dekorasyonunda Renk Seçimi ve Halı Uyumu
Salon Dekorasyonunda Renk Seçimi ve Halı Uyumu

Renk seçimi dekorasyonun tamamlayıcı unsurudur. Her şeyin planını mükemmel şekilde yaptığınızda, en güzel tasarımları seçtiğinizde bile istediğiniz görüntüyü oluşturabilmek için renk dengelerini doğru kurabilmek gerekmektedir. Salonunuzun zemini gibi büyük alanlardan, küçük bir aksesuara kadar hepsinin bir uyumu yakalaması önemlidir. Salon dekorasyon renkleri seçimi konusunda pek çok kriter ve yöntem vardır. Salon renk önerisi alırken dikkat edilecek en önemli noktalardan birisi de salon halı seçimi konusudur.

60-30-10 Formülü

Renklerin düzgün bir oran ile odaya dağılımını sağlayan bir yöntemdir. Bu yönetimi uygulayabilmek için üç adet renk seçimi yapmanız gerekmektedir. Bu üç renkten 60 kısmını temsil eden ve 30 kısmını temsil eden renkler birbirine yakın renkler olmaktadır. 10 diye bahsettiğimiz kısmı ise bunlardan tamamen zıt olan bir renk seçimi ile tamamlıyoruz. Birbirine yakın olarak seçtiğimiz renklerden ton olarak daha koyu olanı mobilyalarda, açık tonu da duvarlarda kullanıyorsunuz. Zıt rengi ise daha küçük olan aksesuarlarda kullanıyorsunuz.

Salon Dekorasyon Renkleri
Salon Dekorasyon Renkleri Seçiminde 60-30-10 Formülüne Örnek

Ana Renkler

Ana renklerin bir araya gelmesi ile oluşturulan bir çember üzerine dağılmış renklerin uyumunu odaya taşıyabilirsiniz. Karşı karşıya bulunan renkler birbirini tamamlayan renk grupları olmaktadır. Ve bu renklerin kullanımı ile odanın hatları belirginleşir. Bu zıt renkleri temelde kullanılan açık tonda bir renk üzerine uygulamanız daha doğru olacaktır. Yan yana bulunan renk grupları ise birbirine yakın renkleri oluşturur. Bu renklerin kullanılması ile yumuşak bir görüntü yakalayabilirsiniz. Aynı anda 3 rengi kullanmanız daha doğru olacaktır. Bu renklerin tonlarının ayarlamasını da odanızın durumuna göre yapmanız gerekmektedir.

Salon Renk Önerisi
Salon Renk Önerisi

Doğal Uyum

Renklerin doğal bir görüntü oluşturmasını istiyorsanız, zeminden yukarıya doğru açılan renk tonlarını kullanabilirsiniz. Ahşap tonlarını zeminde kullandığınız takdirde renk uyumunu yakalayabilmek için duvarlarda daha açık bir renk tercih edebilirsiniz. Mobilyaların rengini de bu ikisinin arasında uygulayabilirsiniz.

Salon Halı Seçimi
Salon Halı Seçimindeki Ahşap İle Uyumun Önemi

Canlı Renkler

Eğer odanızın renkli bir görüntü oluşturmasını istiyorsanız bu farklı renk gruplarını dengelemek için zeminde ve duvarlarda aynı renk grubunu kullanabilirsiniz. Özellikle koyu renk tercih ederek mobilyalarda kullandığınız renkli görüntüyü cam tavan detayı ve aydınlatmalar ile doğru bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here