Şık Bahçe Tasarımları
Şık Bahçe Tasarımları

Herkesin kafasında, hayallerini süsleyen bahçeyi nasıl gerçeğe dönüştüreceğine dair fikirler vardır. Kimileri, içinde mutlaka havuz bulunması gereken bir bahçe hayal ederken; kimileri, biraz yeşilliğin bile yeterli olacağı mütevazı bahçe örnekleri hayal eder. Bahçemiz için ister küçük, ister geniş bir alan düşünelim; büyük küçük fark etmeksizin bütün bahçeler için geçerli sayılan birkaç basit kural vardır.

Bahçe Örnekleri
Bahçe Örnekleri

Öncelikle dikkat edilmesi gereken bir husus vardır ki, kişisel zevk ve seçimleriniz ne olursa olsun, bahçenizin bulunduğu arazinin koşulları göz ardı edilmemelidir. Bahçenizi hem kendiniz ve aileniz, hem de misafirleriniz için iyi hissettirmeye değer unsurlarla dekore edebilirsiniz. Ama şunu da unutmayın ki; bahçeniz evinizin bir parçasıdır, dolayısıyla bu iki alan arasında bir bağlantı kurulduğundan kesinlikle emin olmalısınız.

Bahçe İçin İlham Veren Tasarımlar

Geniş bir bahçeye sahip olanlar için, çoğu dekorasyon aynı iç mekanlardaki dekorasyonlar gibi rahatlıkla uygulanabilir. Bahçe dekorasyonu modelleri adı altında; bahçe koltukları ve sedirlerden, bahçe şemsiyelerine, geniş yastık ve minderlerden iskemlelere kadar her tarzda doku ve renk bahçeye uygulanabilir. Saksılara ektiğiniz bitki ve çiçeklerinizin renklerinin de harikulade birer dekoratif unsur olabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Mesela; romantik bir alan yaratmak istiyorsanız buna uygun bir aydınlatma tercihi üzerine düşünmeniz gerekir ya da gelenekselden ayrılmayan biriyseniz, dost canlısı bir bahçe cücesi veya kuş banyosu da pek tabii bahçenize muazzam bir hava katar.

Bahçe Dekorasyonu Modelleri
Bahçe Dekorasyonu Modelleri

Kendin Yap Fikirleri

Evlerde, balkonlarda ve teraslarda olduğu gibi bahçenizde de kendin yap fikirleri ilginç bahçe tasarımları konusunda muhteşem sonuçlar verebiliyor.

İlginç Bahçe Tasarımları
İlginç Bahçe Tasarımları

Kullanmadığımız, işe yaramayan parçalardan son derece yaratıcı ve şık görünümlü objeler oluşturabiliriz. Mesela mangal için kendi bahçe şöminenizi yapabilir, sevdiklerinizi davet ettiğiniz eğlencesi bol bir barbekü partisi verebilirsiniz. Bu fikir bahçenize de farklı bir hava katacaktır. Ayriyeten bahçenizde bunun için uygun bir ortam bulunuyorsa hamak da bahçe dekorasyonunda oldukça önemli objelerden birisidir. Kendin yap fikirleri ile bahçenize;

  • Biten reçel kavanozlarından aydınlatma aksesuarları yapabilirsiniz.
  • Tekstil ürünleriyle sandalye örtüleri oluşturabilirsiniz.
  • Kablo makarasından sehpa üretebilirsiniz.
  • Paletlerden masa ya da oturmak için yerler yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here