Şık ve Kullanışlı Mutfak Fikirleri
Şık ve Kullanışlı Mutfak Fikirleri

Mutfaklar evin en çok vakit geçirilen alanlarında biri; yemek pişirmenin ötesinde yemeğe hazırlıkta, yemek sırasında ve yemekten sonra sofra muhabbetlerinde genellikle mekân olarak mutfak tercih ediliyor. Durum böyle olunca da rahatlığı sağlamak için mutfakları daha konforlu hale getirmek gerekiyor.

Mutfak için dekorasyon fikirleri kendi içerisinde oldukça farklılaşıyor. Ancak dikkat edilmesi gereken belli başlı kıstaslar göz önüne alındığında oldukça şık mutfaklar yaratmak mümkün.

Mutfak İçin Dekorasyon Fikirleri
Mutfak İçin Dekorasyon Fikirleri

Malzeme ve İşçilik Maliyetinden Kaçınmayın

Bunun için öncelikle mutfağınızın alanını bilmeli ve ona göre hareket etmelisiniz. Şık mutfaklar için ilk dikkat etmeniz gereken mobilyalarınızdır. Yani mutfak dolaplarıdır. Mutfak dolapları mutfağın temelini oluşturduğu için kaliteli malzeme ve işçilik tercih edilmelidir. Maliyeti biraz yüksek olsa da uzun ömürlü kullanımlar için bu gereklidir.

Beyaz Eşyalarınızı Dağınık Yerleştirmeyin

Şık mutfak tasarımları elde etmek için beyaz eşyaların konumlandırılması da oldukça önemlidir. Fırın, bulaşık makinesi gibi eşyalar tezgâhın altında konumlandırılmalı böylece farklı alanlara dağılmak yerine tek bir alanda toplanmış olurlar. Bu hem göz yormaz hem de düzenli bir hal alır.

Şık Mutfak Tasarımları
Şık Mutfak Tasarımları

Sürekli Kullandığınız Eşyalar İçin Alan Tasarlayın

Geniş bir mutfağınız varsa açık raf sistemi kullanarak sürek elinizin altında olmasını isteyeceğiniz araç gereçleri sıralayabilirsiniz. Anca dar bir mekâna sahipseniz mutfağınız için yapmanız gereken ilk şey kullanmadığınız eşyaları elinizin altından kaldırmak olmalıdır. Mutfaklarda şıklığı ortaya çıkartan mobilyaların ve duvarların rengidir. Bu sebeple bunların seçiminde mekânın ferahlığı renklerin birbirine uyumu gibi kıstasları dikkate almalısınız.

Lavabo Üzeri Kullanım Alanını Genişletin

Mutfak tasarım fikirleri arasında önerilebilecek bir başkası ise lavabo üstü dizaynıdır. Lavabonun üzerinde yer alan dolaplar büyük olması sebebiyle bu alanda çalışmayı güçleştirmektedir. Bunun yerine açık raf sistemi kullanılarak hem geniş çalışma alanı elde edebilirsiniz. Hem de kavanoz çeşitleri gibi ürünleri kullanarak elinizin altında olması gereken gıdalara yer verebilirsiniz.

Mutfak Tasarım Fikirleri
Mutfak Tasarım Fikirleri

Farklı Tasarımlar Deneyin

Geniş bir mutfağa sahipseniz ve vintage dekorlar hoşunuza gidiyorsa. Mutfak fayanslarını taş duvar, mutfak dolaplarını ise eskitme görünümlü kapaklardan kullanabilirsiniz. Mutfaklarda en sık karşılaşılan problem elektrikli mutfak aletlerinin konumlandırmasıdır. Bunun için alanınız varsa ayrı bir tezgâh tasarlayabilirsiniz ve sürekli kullandığınız elektrikli mutfak aletlerini yerleştirebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here