Küçük Bahçe Dizaynı Örnekleri
Küçük Bahçe Dizaynı Örnekleri

Evlerinin önünde bulunan yeşillik alanı, bahçelerini daha güzel ve daha havalı göstermek isteyen insanlar farklı yöntemlere başvururlar. Bu yöntemlerden en bilineni dekoratif bahçe çiçekleri kullanımıdır. Çiçekler dilenirse sadece yeşil yapraklı olanlar ya da büyük çiçek açanlar olarak tercih edilebilir. Böylelikle kendi zevkinizi rahatlıkla bahçenizde konuşturabilirsiniz. Şık saksılarla birlikte ortama renk katabilir, dekore edebilirsiniz.

Dekoratif Bahçe Çiçekleri
Dekoratif Bahçe Çiçekleri

Bahçelerde Çiçek Kullanımı

Bahçelerde kullanılan dekoratif amaçlı çiçekler oldukça fazladır. Son yılların popüleri haline gelen kaktüsler, bahçelerde kullanılmak üzere oldukça uygundur. Çok fazla su istememesi, kolay bakımı sayesinde insanlar tarafından tercih edilmektedir. Çiçekler oldukça narin olanlar ve dayanıklı olanlar olarak ayrılabilir. Soğuktan kolay etkilenmeyen çiçekler bahçeler için daha uygundur. Büyük yapraklı olanlar için şık desenli ya da düz saksılar tercih edilerek, ortama hareket katılabilir.

Dekorasyon İçin Farklı Fikirler

Evlerinin en sevdikleri bölümü bahçeleri olan insanlar; dekoratif bahçe mobilyaları seçerek, hem kullanışlı hem rahat alanları kendilerine tasarlayabilirler. Rahatlığına önem verenler daha hantal ve büyük bahçe mobilyaları tercih ederken, minimalizm akımından esinlenilerek daha ufak ve demirden yapılmış bahçe mobilyaları da tercih arasına eklenebilir.

Dekoratif Bahçe Mobilyaları
Dekoratif Bahçe Mobilyaları

Küçük Bahçeler İçin Öneriler

Küçük bahçe dizaynı örnekleri incelendiğinde, büyük mobilyalar ve çiçekler yerine daha küçük objeler kullanılarak ortama hava katıldığı görülmektedir. Özellikle soğuğa dayanıklı balıkların olduğu küçük bir akvaryum, bahçenize oldukça havalı bir görüntü katabilir. Dilerseniz ışıklandırmayı da küçük olimpiyat mumluk sağlayabilirsiniz.

EWs Olimpiyat Mumluk
EWs Olimpiyat Mumluk

Bahçelerde Geniş Çaplı Aydınlatma

Bahçelerde mumlukların yanı sıra, sıralı ışıklar kullanılarak hem daha otantik bir hava katılabilir hem de ortamın loş olması sağlanabilir. Kendiliğinden sinekkapan özelliği olan lambalar da tercih edilerek yaz aylarında rahatlıkla bahçelerde oturma sağlanabilir.

Bahçe Mobilyalarında Renk Seçimi

Küçük bahçe sahiplerinin özellikle dikkat etmesi gereken konu, ellerindeki imkanı ve alanı düzgün kullanmaları gerektiğidir. Gereğinden büyük ve desenli mobilyaların kullanılması, bahçeyi daha küçük gösterecektir. Bahçelerde kirlenebilecek olan bu mobilyaların daha koyu renklerde seçilmesi en uygun olanıdır. Kahve tonları, yeşil tonları ve siyah bu iş için en uygun renklerdendir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here