Yazlık Bahçe Düzenlemesi Nasıl Yapılır?
Yazlık Bahçe Düzenlemesi Nasıl Yapılır?

Bahçe dekoru hususunda pek çok seçenek vardır. Öncelikle bahçenizin hangi konseptte olacağına karar vermelisiniz. Bahçeniz evinizi tamamlayan bir unsur mu olacak yoksa iş yerinizde ihtiyacınız olan bir dinlenme ortamı olarak mı düşünüyorsunuz bunu belirlemelisiniz. Ardından kafanızda tasarladığınız bu bahçe düzeni için araştırmalar yapmanız gerekmektedir. Bu araştırmaları her çiçeğin ve bitkinin kendi yaşam alanı olması sebebiyle, kendi toprağınıza ve yaşadığınız yerin iklim koşullarına uygunluğunu değerlendirmek için yapmalısınız. Bunun ardından gelen bir diğer önemli hususta ne zaman bunları yapmaya başlayacağınız konusudur. Kış aylarında planlamalarınızı yapmaya başlamalısınız ve bahar ayından evvel işlemlerinizi tamamlamalısınız. Böylelikle çiçeklerinizi filizlenme dönemine yetiştirmiş olursunuz. Hazırlık dönemi gibi yaz aylarının sonlarında da bahçenizi kışa hazırlamalısınız.

Dinlenin

Bahçenizde sakin bir ortam oluşturun. İki tarafında da rengarenk çiçeklerin ekili olduğu küçük patikaların sonunda varabileceğiniz bir dinlenme mekanı sizi hayat telaşelerinden uzaklaştıracaktır.

Bahçe dekoru

Suyun Ferahlığı

Bahçenizin bir köşesine yerleştireceğiniz bir sus havuzu sadece görüntüsü ile bile size ferahlık ve huzur verecektir. İçerisine kurabileceğiniz bir mekanizma ile de suyu hareketlendirip sesi ile ortamın ambiyansını tamamlayabilirsiniz.

Bitkilerin Canlandırdığı Bir Bahçe

Gerek saksılara yerleştireceğiniz dekoratif bitkiler gerek meyvesini alabileceğiniz toprağa doğrudan ekebileceğiniz ağaçlar ile bahçenizde istediğiniz temayı oluşturabilirsiniz. Bunun yanı sıra dış mekan süs bitkileri de size yardımcı olacaktır.

Farklılık Katın

Çeşitli bahçe dekorasyon malzemeleri ile bahçenize farklılık katın. Rengarenk boyanmış araba lastiklerine ekilmiş bitkiler veya sebze/ meyve kasalarına çizdiğiniz resimlerle ve içerisine ektiğiniz belki de limonlarla bambaşka bir hava oluşturabilirsiniz.

Camları Değerlendirin

Küçük cam fanusları değerlendirip içerisine taşlar yerleştirebilirsiniz. Biraz daha büyük boyutlarda olmasını isterseniz eğer kendinize göre bir sera oluşturabilirsiniz.

bahçe dekorasyon malzemeleri
bahçe dekorasyon malzemeleri

Mobilyaları Kullanın

Bahçe mobilyaları pek çok seçenek sunmaktadır. Hayalini kurduğunuz bahçeniz için tamamlayıcı unsur olarak ahşap renklerin sakinliğini veya beyazın huzurunu kullanabilirsiniz. Dilerseniz keyif yapabileceğiniz bol yastıklı bir bahçe kanepesi, dilerseniz yalnızca ahşap detayları olan zarif tercihler yapabilirsiniz.

Işıklandırın

Bahçeniz için ağaçların üzerinden geçen ya da hep hayalini kurduğunuz çardağın çatısına yerleştirebileceğiniz dekoratif bir avize veya taşlarla oluşturduğunuz küçük yolların etrafına döşeyebileceğiniz aydınlatmalarla bahçenizi ışıklandırabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here