Yenilikçi Teras ve Balkon Dekorasyonları
Yenilikçi Teras ve Balkon Dekorasyonları

Şehirlerin büyümesi, apartmanların çoğalması ve bahçelerin gittikçe küçülmesi hatta yok olması bizleri teras ve balkonlarımızı küçük birer bahçeye çevirerek nefes alacak alanlar yapmaya yönlendiriyor. İster sıcak havada açık olarak ister soğuk havada kapalı olarak kullanın, cam balkon oturma grupları ile yapacağınız dekorasyonla rahatlayıp doğayla iç içe olacağımız yerler olarak tasarlayabilirsiniz.

Cam Balkon Oturma Grupları
Cam Balkon Oturma Grupları

Mobilyalar

İç mekan mobilyalarının aksine teras ve balkon dekorasyonlarında kullanacağınız mobilyalar güneşe, yağmura ve dış etkenlere karşı dayanıklı olmalıdır. Demir, plastik gibi malzemelerden yapılmış mobilyaların yanında ahşap ve bambu gibi doğal malzemeler de teras ve balkon mobilyası olarak kullanılabilir. Küçük balkonlar için oturma grubu modelleri, masa ve sandalyelerin yanı sıra hamak ve salıncak da tercih edilerek terasta ve balkonda geçirilecek zamanı keyifli hale getirecektir.

Küçük Balkonlar İçin Oturma Grubu
Küçük Balkonlar İçin Oturma Grubu

Farklı Duvar Dekorasyonları

Söz konusu teras ve balkon olduğunda duvarlarda çok farklı dekorasyon ögeleri kullanılabilir. Doğal taş kaplamadan duvar kâğıdına, beton sıvalardan tuğlalara, ahşap çıtalara kadar değişik alternatif denemek mümkündür. Hatta birkaç unsur bir arada kullanılarak kişisel bir tasarım gerçekleştirilebilir.

Aksesuarlar

Teras ve balkon dekorasyonunda bahçe balkon aksesuarları büyük önem taşır. Mavi beyaz çizgili yastıklar, büyük beyaz şemsiyeler sizi Akdeniz kıyısında hissettirirken; uçuş uçuş tüller, içine pudra kokulu bir mum koyacağımız mumluklar ve dantel bir masa örtüsü ortamı romantikleştirmeye yeter de artar bile.

Bahçe Balkon Aksesuarları
Bahçe Balkon Aksesuarları

Bitkiler

Bitkiden yoksun çıplak bir teras ve balkon dekorasyonu düşünülemez. İster küçük ister büyük saksılara ekeceğiniz çeşitli bitkiler evinize renk ve ferahlık getirir. Cam kenarına koyacağınız renkli çiçeklerin yanında son günlerin modası makromeden yapılan saksılıklarla da hem camlarınızı hem de duvarlarınızı renklendirebilirsiniz. Böylelikle teras ve balkonunuzun dekorasyonu adeta bir tabloya dönüşecektir.

Işıklandırma

Teras ve balkonlarınızın dekorasyonunda; ışıklandırma atmosfer oluşturmak için kullanabileceğiniz önemli ögelerden biridir. Yemek yemek ve kitap okumak için daha fazla ışık gerektiğinden led ışık ya da spot lamba kullanılabilir. Ancak kahve içmek, müzik dinlemek ya da sevdiklerinizle sakin vakit geçirmek istediğinizde ise ayaklı bir abajur, mum ve ya cam mozaikten yapılmış lambanın yumuşak ve loş ışığından faydalanılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here